Celý športový svet, a vlastne širší než ten športový, vo veľkom riešil, že na LOH v Paríži mohli v ženskom boxe štartovať aj dve športovkyne, ktoré mali príliš vysokú hladinu testosterónu, pre ktorú nemohli pred rokom štartovať na majstrovstvách sveta organizácie IBU.
Imane Chalíf z Alžírska sa stala zlatou v kategórii do 66 kilogramov a písalo sa o každom jej zápase, pričom najväčšia pozornosť sa ušla hneď tomu prvému, keď jej súperka z obáv o zdravie po necelej minúte súboj vzdala. Následne zvládla aj ďalšie tri a získala spomínané zlato. Spoločne s gymnastkou Kayliou Nemour sa stali jedinými alžískymi zlatými medailistkami v Paríži.
K jej štartu pod piatimi kruhmi sa vyjadrovali mnohí, padali tvrdé slová, kontroverzné názory i urážky, vyjadrovali sa všetci možní.
To vystúpenie jej taiwanskej “kolegiyne” v kategórii do 57 kilogramov bolo prehliadané, resp. menej medializované, pritom má rovnakú minulosť. V tieni úspechu alžírskej športovkyne ale získala zlato práve aj Lin Yu-ting. Tá vo finále jasne vyhrala na body proti Poľke Julii Szeremetovej a pre Taiwan získala druhé zlato v Paríži, prvé vybojovali v bedmintonovej švorhre taiwanskí muži.
Lin Yu-Ting (Taiwan) and Imane Khelif (Algeria) both won gold at the Olympics in their respective weight classes despite all of the hate and animosity towards them. These two amazing amazing women…they aren’t just boxers….they are Fighters. pic.twitter.com/u8uQdgD6eH
— Yuh-Line Niou (@yuhline) August 10, 2024
Zdroj: Wikipedia | Foto: X/賴清德Lai Ching-te