Dosluhujúci prezident Andrej Kiska sa už v sobotu definitívne rozlúči s úradom, ktorý zastával celých päť rokov. Po inaugurácii ho vystrieda novozvolená Zuzana Čaputová. Tajnosti okolo Kiskovej strany sú ale odhalené a zverejnený bol aj jej názov.

Andrej Kiska už v sobotu doslúži v pozícii prezidenta SR a na jeho miesto zasadne na najbližších päť rokov Zuzana Čaputová. Exprezident, ktorému bola nedávno v nemocnici hospitalizovaná najbližšia osoba, sa ale istú dobu netají tým, že zakladá politickú stranu a plánuje vstup do politiky ako jej líder. Kým doteraz sa o mnohých detailoch len šepkalo a špekulovalo, po dnešku sa začína črtať finálna zostava a odhalil sa aj názov strany.

Kiska začal svoju iniciatívu koncom marca v občianskom združení Je nás viac, kde sa mali podľa dostupných informácii doposiaľ prihlásiť tisícky ľudí. Oficiálna politická strana ale podľa informácii TV Markíza ponesie názov Za ľudí a zo začiatku ju bude financovať samotný prezident. Nebráni sa však ani finančnej dotácii od úspešných Slovákov, zdôrazňuje však, aby za svoje dary neočakávali žiadne protislužby.

V novej strane už potvrdili svoju účasť starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký, ako aj bývalý líder iniciatívy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga. Pridať sa však plánuje aj primátor Hlohovca Miroslav Kollár. V rovine úvah sa zatiaľ pohybuje nitriansky primátor Marek Hattas, podpredsedníčka OĽaNO Veronika Remišová či Jana Žitňanská a ďalší zo strany Nova, ktorú pod názvom Nová väčšina založil v roku 2012 exminister vnútra Daniel Lipšic. Do strany Za ľudí by mal prejsť aj Kiskov poradca Roman Krpelan, Vladimíra Ledecká aj Michal Luciak.

Kiskova strana by mala byť centristická a v doterajších prieskumoch agentúry Focus si získala niečo vyše 25 % hlasov voličov. Prezident bude vystupovať ako jej nový predseda, no v prípade úspechu v parlamentných voľbách si dokáže predstaviť aj kreslo premiéra krajiny, hoci by uvítal i meno Sulíka, Hlinu či Trubana.

Andrej Kiska zakladá stranu Za ľudí

Zdroj: dennikn.sk, tvnoviny.sk │ Foto: Facebook/Andrej Kiska