Tatry patria k najnavštevovanejším lokalitám na Slovensku. V zime sú vyhľadávané hlavne lyžiarmi, v lete turistami a keďže zima tam niekedy panuje dosť dlho a na túry je vhodné často aj jarné a jesenné obdobie, hoteliéri a poskytovatelia ubytovania v okolí velhôr nemajú núdzu o klientelu takmer nikdy.

Avšak rozhodne sa im nepáči krok mesta Vysoké Tatry, ktoré zastrešuje tri katastrálne územia, a to Tatranskú Lomnicu, Štrbské Pleso a Starý Smokovec. Tie majú dovedna pätnásť mestských častí vrátane Horného Smokovca, Vyšných Hágov či Tatranskej Polianky.

V meste Vysoké Tatry sa s platnosťou od 1. marca 2024 zvýši miestna daň za ubytovanie. Tú platia hostia v ubytovacích zariadeniach za každé jedno prenocovanie počas svojho pobytu v horách. Poplatok porastie zo súčasných dvoch eur na 3,50 eura, čo je 75-percentný nárast.

Ako informuje web Aktuality.sk, hlasovaním o novom všeobecne záväznom nariadení, ktoré túto daň upravuje, rozhodli ešte v polovici decembra minulého roku mestskí poslanci vo Vysokých Tatrách.

Tento schválený návrh je v rozpore s názormi hoteliérov. Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry, ktoré zastrešuje viac ako 200 tatranských podnikateľov, krátko po zvýšení dane z ubytovania skutočne podalo avizovanú sťažnosť na Okresnú prokuratúru v Poprade.

„Nezákonnosť podľa názoru združenia spočíva v tom, že postup prijímania všeobecne záväzného nariadenia (VZN) nebol v súlade s ustanoveniami rokovacieho poriadku Mestského zastupiteľstva mesta Vysoké Tatry, a to v časti týkajúcej sa postupu pri prijímaní VZN, v nadväznosti na čo došlo k porušeniu Zákona o obecnom zriadení,“ píše v podnete Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry.

Zdroj: Aktuality.sk | Foto: Depositphotos