Spoločnosť Slovak Telekom oficiálne potvrdila, že koniec poskytovanie siete tretej generácie je na spadnutie. Proces prebehne vo viacerých etapách, pričom definitívny koniec by mal nastať už pred Vianocami 2023. Rovnaký scenár očakáva aj spoločnosť Orange, pričom totožné procesy prebiehajú aj v zahraničných krajinách.

Spoločnosť Telekom na oficiálnej stránke potvrdila, že koniec poskytovania 3G siete je už len otázkou nasledujúcich mesiacov. Počas tohto roka plánuje v postupných etapách uskutočniť proces, ktorý by sa mal celkom zavŕšiť ešte pred Vianocami 2023.

3G sieť pritom odštartovala ešte v roku 2006. Spotrebitelia budú o jednotlivých fázach, ako aj lokalitách informovaní v dostatočnom predstihu. Pre zákazníkov to v praxi znamená zmeny len pre tých, ktorí používajú staršie telefóny a SIM karty. Jedná sa napríklad o iPhony 3G, 3Gs, 4, 4s, 5 a 5c a Android smartfóny, ktoré sú staršie ako 10 rokov. V prípade, že takéto telefóny vlastníte, budete môcť aj po vypnutí 3G naďalej telefonovať či smskovať, no výrazne sa spomalí prenos dát.

Ak ste vlastníkom staršej SIM karty, spoločnosť vám v nasledujúcom období ponúkne možnosť výmeny za kartu s podporou nových sietí. V prípade novších telefónov a SIM kariet nie je potrebné vykonať žiadne zmeny, pričom ste plynule prešli na 4G či 5G sieť. Rovnaký postup ohlásil aj Orange či zahraničné spoločnosti v cudzine. Dôvodom je stále menšie využívanie 3G siete, ktorá je používaná len na jedno percento. Práve vo frekvenčnom pásme 3G siete chce navyše Telekom nasadiť novú 5G sieť.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: telekom.sk | Foto: FB/Telekom SK