TENTO ROZDIEL vyšiel na vzorke 560 pozitívnych, porovnali ANTIGÉN a PCR!

Dátum:

Premiér Igor Matovič informuje na sociálnej sieti o výsledku plošného testovania Trenčína, ktoré zorganizoval primátor mesta Richard Rybníček. Ten si za odvážny krok masívnej kampane v čase nedôvery v antigénové testy vyslúžil od premiéra hlboké uznanie. „V atmosfére až fanatického boja proti plošnému testovaniu nesedel s prekríženými rukami a zorganizoval ho!“ hodnotí Igor Matovič.

Nakoľko pandemická situácia v Trenčianskom kraji neutícha, primátor Trenčína Richard Rybníček zorganizoval vo „svojom“ meste plošné testovanie. Okrem Covidovej nemocnice tam prebehlo aj dobrovoľné odoberanie vzoriek antigénovou formou, ktorého sa zúčastnilo 21 660 ľudí, pričom 560 z nich malo pozitívny výsledok. „Z nich však bolo 159 bez príznakov (asymptomatických), a keďže pri nich je AG test nepresnejší, tí išli na pretestovanie PCR testami. Výsledok? 11 ľuďom PCR test vyšiel negatívny,“ informuje Igor Matovič.

Ako teda hodnotí rozdiel výsledku testu premiér, ktorý je hlbokým zástancom masívnych plošných testovaní antigénovou formou? „To sa na prvý pohľad zdá malý rozdiel. Avšak v skutočnosti to znamená, že kým výrobca udáva, že z 10 000 ľudí je 32 falošne pozitívnych, v Trenčíne im to vyšlo len na 5 z 10 000 testovaných ľudí. To znamená, že hlboko sa mýlili všetci kuvici, ktorí do poslednej chvíle pred (aj po) plošným testovaním ľudí strašili, aké desiatky tisíc ľudí budú falošne za pozitívnych prehlásení… A nepredpokladám, že teraz si chybu priznajú. Jasné, niektorí sa budú snažiť špecificitu znížiť cez zarátanie symptomatických ľudí, ale to bude veľmi nefér snaha, lebo z vedeckých štúdií je už dnes zrejmé, že pri symptomatických je presnosť AG testov markantne vyššia ako pri asymptomatických,“ teší sa z výsledkov premiér.

Zároveň dodáva, že testovanie v Trenčíne prebehlo s rovnakými testami, aké boli použité aj pri celoplošnom testovaní. Rovnako tak odkazuje primátorom a starostom, že ak by sa rozhodli ísť rovnakou cestou ako Rybníček, testy im štát poskytne.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj | Foto: FB/Igor Matovic  

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Dcéra prezradila príčinu smrti jej slávnej mamy: Zastrelila sa!

Začiatkom mája sme vás informovali o smrti slávnej speváčky,...

Nečakaná STOPKA v televízii: Známa hviezda Markízy nepokračuje!

Známy moderátor televízie Markíza mal podľa zákulisných informácií dostať...

Hrôza na Hornom Zemplíne: Slovenka (64) havarovala, potom ju našli…!

Hrozný incident sa odohral v sobotu v oblasti Horného...

Fico hovorí o veľkej chystanej akcii NAKA: TAKTO ho schladil Hamran!

Robert Fico cez víkend vyhlásil, že Národná kriminálna agentúra...