Horúčavy majú na svedomí viac ľudských životov ako ktorýkoľvek iný prírodný jav, vrátane tornád a záplav. Agentúra pre ochranu životného prostredia tvrdí, že mnohým úmrtiam sa dalo preventívne zabrániť. Preto vám prinášame niekoľko užitočných rád, ako prežiť extrémne teploty, ktoré nás môžu zasiahnuť už v blízkej dobe.

„Horúčava je tichý zabijak a nikto na to nemyslí,“ hovorí Ben Zaitchik, profesor a klimatológ na univerzite Johns Hopkins, ktorého výskum sa zaoberá extrémnymi vlnami tepla. „Je stále teplejšie takmer všade. To znamená, že aj bez konkrétneho poveternostného javu, ako je to, čo práve teraz vidíme v Texase, sme vystavení teplotám, na ktoré nie sme zvyknutí, a to je riziko samo osebe,“ dodáva

Aké sú príznaky úpalu?

Ak sa vaše telo zohreje nad 39 stupňov celzia, pravdepodobne začnete pociťovať úpal. Príznaky úpalu sú nevoľnosť, bolesť hlavy, smäd a rýchly silný tep srdca. Taktiež sa môžu dostaviť závrate, silné potenie, kŕče v svaloch a zvracanie. V prípade, že by ste vy alebo niekto vo vašej blízkosti zažívali podobné symptómy, je úplne na mieste zavolať záchrannú službu a požiadať o pomoc.

Ako sa chrániť?

Ak ste boli vystavení extrémnym teplotám, najlepšie bude, ak sa na pár hodín schováte do klimatizovanej miestnosti. To pomôže znížiť vašu teplotu. Môžete využiť aj verejné priestory s klimatizáciou, ako sú reštaurácie alebo nákupné centrá. Počas dňa nechajte okná zakryté, ale v noci, keď teplota klesne, ich otvorte a vetrajte.

Doma si môžete dať chladnú sprchu a v prípade, že nemáte klimatizáciu, si môžete sadnúť aj pred obyčajný ventilátor. Pomáha tiež namočiť si ruky aj nohy do studenej vody na 15 minút. Vaše telo sa zotavuje z horúčavy predovšetkým v noci, keď spíte, preto dbajte na to, aby ste oddychovali v príjemných chladnejších teplotách. Nezabúdajte na pitný režim! Nepite vodu, až keď pociťujete smäd, ale preventívne ju prijímajte počas celého dňa. Hlavne ak musíte stráviť vonku dlhší čas.

Nezabúdajte na zvieratá

Plánujte prechádzku so svojím miláčikom, keď bude vonku príjemnejšie a vyhnite sa práve obedňajším prechádzkam. Chráňte labky svojich chlpatých priateľov, pretože chodníky môžu byť extrémne horúce. Psíkov pustite dovnútra, ak sa zdržiavajú viac vonku a nezabúdajte im dolievať studenú čerstvú vodu každých pár hodín. Ak mienite ochladiť svojho štvornohého priateľa, nikdy nepolievajte celé jeho telo, ale len labky a postupne prechádzajte vyššie na bruško a hrudník.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: apnews.com | Foto: pexels.com