Panelové domy sú vnímané ako pozostatok socializmu, no v priebehu rokov sa stali stabilnou súčasťou stavebníctva nielen na Slovensku. Aj budovy tohto typu však majú svoju životnosť a rozhodne tu nebudú večne.
Za prvým panelákom v Československu stoja Hynek Adamec a Bohumír Kula z Ústavu montovaných stavieb v roku 1954 v Zlíne. Od toho momentu panelové domy začali ,,rásť ako huby po daždi“. Dnes je postavených okolo 1,8 milióna bytov, ktoré sú obývané, pričom v nich žije takmer 40 % Slovákov.
Ľudia do svojich nehnuteľností investovali všetky úspory alebo sa zadlžili na desiatky rokov, pričom je verejne známe, že životnosť bytoviek sa odhaduje na 77 rokov. Niektoré zo starších panelákov však túto hranicu dávno prekročili.
Dočasným riešením je zateplenie panelového domu. ,,Zateplenie ako termín je celkom nešťastný, pretože, áno, zatepľuje sa bytovka, v ktorej sa potom majitelia jednotlivých bytových jednotiek cítia teplejšie, ale predovšetkým je ochrana plášťa a celkovo stavebnej konštrukcie, ktorá je veľmi dôležitá najmä pri domoch, ktoré už prekonali svoju ,,životnosť“,“ vysvetlil Michal Tuček z bytovej spoločnosti A-Domus pre startitup.sk.
Odborníci zároveň upozorňujú, že je dôležité vymeniť vnútorné rozvody, kanalizáciu či kúrenie. Taktiež je potrebné skontrolovať stabilitu balkónov a okien. Životnosť starších bytoviek by sa tak mala predĺžiť o ďalších 25 rokov. Údržba je tak nevyhnutnou súčasťou pri snahe zachrániť budovu.
Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<
Zdroj: startitup.sk, tvnoviny.sk | Foto: FB/Peter F., YT/murmar