Situácia v zdravotníctve je viac ako kritická. Zdravotníci už takmer dva roky bojujú s pandémiou koronavírusu, ktorá sa stala súčasťou ich každodenného života. Je však viac ako zrejmé, že toho majú už plné zuby, keďže pomoc, o ktorú požiadali, je v nedohľadne. 

Lekárske odborové združenie (LOZ) upozorňuje, že situácia v zdravotníctve sa naďalej zhoršuje. Dokonca sú lekári z fakultných, univerzitných a okresných nemocníc pripravení podať výpoveď. Celkovo má ísť o 2 511 doktorov. Už teraz sa podpísali pod deklaráciu o pripravenosti k výpovediam zo služieb v prípade, ak sa nezlepšia ich pracovné podmienky a nezačne sa riešiť mimoriadne kritický stav zdravotníctva.

Podľa slov predsedu LOZ nevidia lekári žiadnu snahu pomôcť zo strany vlády či ministerstva zdravotníctva. ,,Máme nadpolovičnú väčšinu nemocničných lekárov, ktorí nevidia dôvod dobrovoľne súhlasiť s nadlimitnou nadčasovou prácou, lebo nie lekári, ale systém opustil pacienta,“ vyhlásil Peter Visolajský.

Odborári mali ešte v septembri predstaviť osem požiadaviek na zlepšenie podmienok pre zdravotnícky personál, ozdravenie nemocníc a zabezpečenie starostlivosti o pacientov. Dokonca došlo aj na stretnutie so šéfom rezortu zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, no nič neprinieslo. ,,Časový limit vláde a ministerstvu nedávame my, ale systém, ktorý prestáva fungovať. Vedelo sa, že príde ďalšia vlna pandémie i to, že z nemocníc odchádzajú sestry i lekári. Čo štát spravil preto, aby sa tak nestalo?“ pýta sa Visolajský.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: loz.sk  |  Foto: YT/SME, Pixabay