Moslimovia, hrdinovia včerajška. Aj takto by sa dal nazvať počin troch rakúskych občanov tureckého pôvodu, ktorí sa rovnako ako besnejúci teroristi hlása k náboženstvu islam. Kým ich moslimskí bratia v pondelok večer premenili centrum Viedne na bojisko, oni zachraňovali, čo sa dalo.

Mikail Özen (25) a Recep Tayyip Gültekin (21) sú moslimskí hrdinovia Rakúska. Počas teroristického útoku na centrum metropoly Viedeň sa bez zaváhania, uprostred epicentra prestrelky, rozhodli spontánne zachráňovať životy ženy a policajta. Týmto počinom si vyslúžili aj pozornosť médií, ktorú využili v danej situácií s rozvahou. „My, moslimovia, odsudzujeme akýkoľvek druh teroru. Milujeme Rakúsko, stojíme za Rakúskom. Rakúsko je naša vlasť. Kedykoľvek by sme opäť pomáhali,“ uviedli pre médiá. Ako tiež dodali, správny moslim odmieta akýkoľvek druh teroru. Ich kultúra totiž vraví, že patria do tej krajiny, v ktorej žijú: „Preto by sme mali byť pripravení pomáhať štátu a dodržiavať zákony. Takto sme sa to naučili.“

Okrem dvojice mladých mužov však občanom pomáhal aj zamestnanec rýchleho občerstvenia Osama Joda (23), pôvodom z Pásma Gazy. Osama pracuje v prevádzke rýchleho občerstvenia na námestí Schwedenplatz v bezprostrednej blízkosti útoku. Počas sledu udalostí teroristického vyčíňania neváhal a pomáhal tam, kde to bolo najnevyhnutnejšie. Za svoju statočnosť dostal v utorok (3. novembra) zlaté čestné vyznamenanie od viedenského policajného prezídia potom, ako zachránil život policajnému dôstojníkovi. Ako prezradil, minulý rok sa snažil o kúpu rodinného domu v Dolnom Rakúsku, avšak starosta predmetnej obce Weikendorf bol rázne proti. Svoje rozhodnutie odôvodnil slovami, že moslimské a západné hodnoty sú nezlúčiteľné.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: kurier.at | Foto: FB/Khalid Joda, Recep Gültekin, IG/Mikail Özen