To je ale “kšeft”. Zatiaľ, čo mnohí Slováci nemajú v hrubom mesačne zďaleka ani 1 000 eur, poslanci NR SR sú na tom veľmi dobre. Ich základný plat začína na 3 912 eurách mesačne, okrem toho môžu čerpať rozličné bonusy.

Avšak nie všetci sa musia dostať nutne do parlamentu, aby dostávali veľmi pekné peniaze. Každý poslanec má totižto právo mať jedného až troch asistentov a im prideliť plat podľa svojho uváženia, maximálne do výšky 3 521 eur. Túto sumu môže dostať aj jeden jediný asistent, čo by znamenalo, že by zarábal takmer to, čo jeho “šéf” z parlamentu.

Funkcia asistenta v parlamente je výhodná nielen nadpriemerným platom, ale aj možnosťou dostať sa do prostredia vysokej politiky. Čerstvo zvolení zákonodarcovia si už vybrali posilu (posily) na najbližšie roky a pozície ponúkli ľuďom, ktorým najviac dôverujú. Tými môžu byť ich stranícki kolegovia, známi, no aj rodinní príslušníci. Podmienkou je akurát mať maturitu.

Napríklad SaS-kári ako Richard Sulík, Branislav Gröhling, Jana Bittó Cigániková či šéf Slovenska Igor Matovič majú podľa denníku Pravda len jedného štedro plateného asistenta, mnohí vsadili na viac ako jedného človeka, čím sa plat jednotlivcov znižuje.

Každopádne, netreba mať vyštudovanú matematiku, aby sme si vypočítali, koľko stoja štátnu kasu asistenti ročne.

12 mesiacov, 150 poslancov a 3 500 mesačne po vynásobení dávajú hodnotu 6,3 milióna eur. Za volebné obdobie je to viac ako 25 miliónov eur. Jeden asistent si za štyri roky môže zarobiť až viac ako 160 tisíc eur, pričom má právo zároveň podnikať alebo mať iné ďalšie príjmy.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Igor Matovič (@igor_matovic_olano)

Zdroj: Pravda | Foto: IG/richard_sulik