K vianočným sviatkom neodmysliteľne patria rozprávky! Azda každý z nás sa nechá počas tohto kúzelného času zlákať bohatým kinematografickým výberom. Aká rozprávka sa vám spája s Vianocami ? Ktorá je tá vaša?

Jednou z tých naj je určite neodmysliteľná klasika- Tri oriešky pre Popolušku. Súhlasíte ? Vedeli ste však o nej TOTO?

#1 Táto ikonická rozprávka mala premiéru 1. novembra 1973 vo vtedajšom Sovietskom zväze a odvtedy je súčasťou každoročnej vianočnej ponuky televízií v rozličných krajinách sveta. Je to teda už 44 rokov a to je už úctyhodné číslo!

#2 Rozprávka sa mala pôvodne nakrúcať v lete! Scenár sa však zmenil a šaty sa už nestihli prešiť!  Popoluška  tak musela v záverečnej scéne jazdiť na koni iba v ľahučkých šatách pri teplote mínus 21 stupňov.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

#3 Počas natáčania bol na niektorých miestach umelý sneh, ktorý naviezli z rybích konzervárni. Neskutočne smrdel, no našťastie dlho nevydržal a roztopil sa. Strechy domov sa zas zastriekali vápnom, aby docielili zimný nádych.

#4 Filmový štáb mal celkom patálie, aby ich zvieratká poslúchali. Našli si na ne aj nejaké tie fintičky!

  • Aby sova Rozárka žmurkla, režisér ju pichal steblom trávy.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

  • Aby kôň Jurášek prikývol Popoluške, štáb ho musel škrabkať po bruchu.
  • Aby sa za Popoluškou rozbehol do lesa jej pes, museli mu hodiť snehovú guľu.

#5 Na radosť filmárov, počas nakrúcania neprišlo o život žiadne zviera. Zostrelený orol bol počas natáčania už mŕtvy.

Vo filme neprišlo o život žiadne zviera. Zostrelený orol bol počas natáčania už mŕtvy. Aj mŕtva líška bola poľovníkmi zabitá už na jeseň a uchovávaná v mrazničke, aby sa nerozložila.

#6 Scénu, kde beží princ za Popoluškou zo zámku, musel herec kvôli vetru absolvovať asi 50-krát

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

 #7 Herečka Dana Hlaváčková, ktorá si vo filme zahrala Doru, bola počas natáčania tehotná. Úlohu Dory priala aj napriek tomu, že v scenári bolo doslova napísané, že je škaredá.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

#8 Libuše Šafránková vo filme pôvodne hrať nemala.

#9 Režisér a scenárista z tohto filmu dodnes profitujú: Za Popolušku mi chodia ročne autorské honoráre okolo troch miliónov českých korún,“ prezrádza po štyridsiatich rokoch režisér Vorlíček, ktorý by vďaka kultovej rozprávke nemusel vôbec pracovať a rovnako tak aj jeho dediči, nakoľko im tantiémy budú chodiť ešte 50 rokov po jeho smrti.

#10 A všimli ste si, že princ a Popoluška sa počas celého filmu ani raz nepobozkali?

Zdroj: csfd.cz | Foto: giphy.com, youtube | Video: youtube.com