Až na pár výnimiek, medzi ktoré patrili napríklad traja bratia Šťastní či českí hráči ako Miroslav Frycer, Václav Nedomanský alebo Jiří Bubla, sa dostali hráči z našich končín do NHL až po roku 1989. Napríklad hneď v roku 1990 sa v TOP 5 draftu ocitli českí hráči ako Jaromír Jágr či Petr Nedvěd.

Aktuálne síce nemáme ako kvázi Československo až na Davida Pastrňáka žiadnu superstar, no okolo roku 2000 nám niekedy doslova patrila NHL. Jágr opakovane vyhrával produktivitu súťaže, Peter Bondra dokázal získať cenu pre najlepšieho strelca, rovnako tak Milan Hejduk.

Celé zámorie ospevovalo “Ziggyho” Pálffyho, Pavla Demitru a ťažko sa zabúda napríklad na to, ako v Pittsbutgu bolo naraz desať Čechov a raz strelili všetkých osem gólov svojho tímu v jednom zápase.

1Najproduktívnejší Čechoslováci

Čo ale najproduktívnejší Čechoslováci v histórii súťaže? Ani nikoho neprekvapí, že na najvyššom stupienku je Jaromír Jágr, druhý najproduktívnejší hráč histórie súťaže. Avšak v bodoch na zápas bol lepší Peter Šťastný. To bolo spôsobené aj tým, že začínal už ako vyzretý hokejista a zároveň nehral zďaleka tak dlho.

Možno to mnohých prekvapí, no v TOP 3 sú dvaja Slováci a do šiesteho miesta hneď štyria. Na ďalších pozíciach je už česká dominancia. Aspoň 600 bodov získalo 27 hráčov z Česka a Slovenska, medzi nimi je desiatka Slovákov. Kompletné poradie nájdete na druhej strane článku.

Späť