Allison Hopeová, bývalá zamestnankyňa aerolínií, sa rozhodla prehovoriť o tom, čo malo ostať navždy utajené. Reč je o samotnom lietaní. Z týchto prekvapivých, miestami aj desivých faktov, vám ostane nevoľno.

1. Odkladacia plocha na sedadle pred vami je plná baktérií

To, že niektorí cestujúci používajú túto plochu na ukladanie jedla, pitia či notebookov nie je žiadnou novinkou. Slúži však tiež na prebaľovanie bábätiek a sem tam na nej skončia aj zvratky cestujúcich. Aj keď lietadlo po pristátí prechádza kompletnou údržbou, nie je na škodu mať poruke antibakteriálne vreckovky a túto plochu nimi pred odletom poutierať

2. Každé lietadlo má nejaký problém

Poznáte ten pocit, keď vám zasvieti kontrolka výmeny oleja a vy si návštevu servisu odložíte na ďalší týždeň? Presne takto fungujú aj aerolinky. Samozrejme, závisí od rizika nebezpečenstva. Netreba sa však báť. Ak je vraj situácia vážna, lietadlo ihneď vyradia kvôli oprave z prevádzky.

3. Vyhýbajte sa ponúkaným tekutinám a jedlu

A to platí aj pre vodu! Nádrže, z ktorých je voda čerpaná, sa totiž ťažko čistia, a preto majú vyššiu pravdepodobnosť výskytu baktérií. Allison preto odporúča piť len balenú vodu. Neodporúča tiež konzumovať jedlo podávané v obale. Jeden z dodávateľov pre letecké spoločnosti mal údajne problémy s hygienou.

Všetky miesta v lietadle sú rovnako (ne)bezpečné

Aj keď existujú teórie o tom, že niektoré miesta v lietadle sú bezpečnejšie než ostatné a zaručujú vyššiu šancu na prežitie, podľa Allison je úplne jedno, kam si sadnete. Ak sa lietadlo zrúti z výšky 10 km do Atlantického oceána, je málo pravdepodobné, že pád niekto prežije. Bez ohľadu na to, kde sa vaše sedadlo nachádza.

5. Môžete cestovať s mŕtvolou bez toho, aby ste o tom čo i len tušili

Áno, tak ako počas iných činností, aj počas letu človek môže prísť o život. Väčšinou ide o starších ľudí s poruchou srdca. Ak personál včas zaregistruje, že niekto z cestujúcich je mŕtvy, pilot zamieri na najbližšie letisko. Žiaľ, niektorí skonajú tak potichu, že vyzerajú, ako keby iba spali a personál si ich všimne až keď ostatní cestujúci opustia palubu lietadla.