Počas leta vyrukoval Smer na čele s Robertom Ficom s tým, že nákup antigénových testov trnavskou firmou Eurolab Lambda neprebehol v súlade s poriadkom a išlo o kamarátsky kšeft. Úrad pre verejné obstarávanie ale prišiel po roku a pol s výsledkami šetrenia.

V roku 2020 nakúpila Matovičova vláda antigénové testy cez firmu z Trnavy Eurolab Lambda. V lete vyrukoval Smer s Ficom so slovami, že nákup a súťaž neprebehli podľa pravidiel: “Klamali a klamú a kradli ako straky… Matovič sa priznáva, že pozná priamo majiteľa tejto spoločnosti, jeho deti chodia do jeho školy, jeho žena sedela v tej školskej rade dva školské roky,” rozčuľoval sa Fico na tlačovej besede.

Na nákup sa vtedy pozrela aj International Transparency Slovensko, ktorá pochybenia pri súťaži a nákupe nezistila. K rovnakému záveru došiel po roku a pol podrobnejšieho šetrenia aj Úrad pre verejné obstarávanie. “Rezervy zrýchlene nakupovali ešte pred plošným testovaním v októbri 2020 a z deviatich uchádzačov napokon vybrali troch (Eurolab Lambda, JUHAPHARM s.r.o. a Abbott Laboratories Slovakia),” píše Transparency na sociálnej sieti.

Záver je jasný: “Rada ÚVO teraz rozhodla, že rezervy postupovali pri výbere zákonne. Rovnako tak uznala, že mimoriadny spôsob obstarávania – priame rokovacie konanie – bol vzhľadom na pandemickú situáciu odôvodnený. Zákonnosť súťaže neovplyvnil ani konflikt záujmov, ktorý v časti zákazky pre trnavskú firmu Eurolab Lambda videli niektorí politici… Konečné rozhodnutie Rady ÚVO je tak v súlade s našimi predbežnými závermi z novembra 2020, že podozrenia z klientelizmu či neúmerne predražených cien sa v tomto prípade javili ako neodôvodnené.”

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Transparency International Slovensko │ Foto: YT/DenníkN, YT/Pravda