Ak prídete o prácu, no v posledných štyroch rokoch ste odrobili aspoň dva roky, máte nárok na sociálne dávky v nezamestnanosti, ktoré sa vyplácajú po dobu šiestich mesiacov a predstavujú 50 % denného vymeriavacieho základu, ktorý ste dostávali. Po novom však premiér Peter Pellegrini chce na tieto dávky siahnuť.

Podľa Pellegriniho je na Slovensku nezamestnanosť taká nízka, že nepracujú už len tí ľudia, ktorým sa nechce. Radšej zneužívajú sociálny systém a poberajú dávky v nezamestnanosti, pričom počas polroka sú doma a nič nerobia. Takéto zneužívanie ale chce zatrhnúť, a taktiež mieni sprísniť podmienky na získavanie dávok a pozastaviť ich po troch mesiacoch.

Tri mesiace sú totiž podľa neho adekvátne dlhý čas na to, aby ste sa stihli zamestnať. Po troch mesiacoch, akonáhle si nenájde človek prácu, resp. nechce pracovať, je mu pozastavené vyplácanie dávok a žije z minima. Je to možno cesta. Bol by som ale rád, keby sa ľudia dobrovoľne zamestnali,“ uviedol premiér.

„Mali by sme vytvárať väčší tlak na tých, ktorí pracovať nechcú, lebo sa im jednoducho nechce a chcú si žiť pohodlný život zo sociálnych dávok,“ dodal Pellegrini. Motiváciou pre ľudí má byť vraj neustále stúpajúca minimálna mzda a dostatok pracovných ponúk. Zamestnávatelia totiž majú nedostatok pracovnej sily a musia zamestnávať ľudí z iných krajín.

Zdroj: pluska.sk, tvnoviny.sk | Foto: Facebook, Pexels