Po pondelkovej výpovedi bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara pristálo na stole Generálnej prokuratúry trestné oznámenie od poslanca Jozefa Rajtára (SaS). V jeho výpovedi o lustrovaní novinárov vrátane Kuciaka totiž nesedí zásadná vec!

V pondelok uviedol bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, že lustrovanie dvadsiatich novinárov, vrátane zavraždeného Kuciaka, prebehlo v súlade so zákonom v rámci kauzy Rybaniča. Kauza zverejnenia bankového pohybu na účte bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka však podľa slov Rajtára prebehla oveľa skôr. Pavol Vorobjov, ktorý bol na vlastnú žiadosť preložený na iné oddelenie, mal na pokyn Gašpara lustrovať novinárov na jeseň 2017.

Gašpar sa voči tomuto tvrdeniu ohradil, no Rajtár tvrdí, že už v máji 2017 bol na stole Okresného súdu Bratislava V. návrh obžaloby v prípade Rybaniča, a preto podľa neho nebol po ukončení kauzy dôvod lustrovať novinárov: “Ide o potenciálne trestné činy krivej prísahy, krivej výpovede a takisto zneužitia právomoci verejného činiteľa. A treba vyšetriť, ktorý z nich klamal. Kto lustroval, prečo lustroval, na koho príkaz lustroval a koľko tých lustrácií bolo,” uviedol podľa informácii denníka SME v stredu pre médiá Rajtár.

Podľa poslanca je lustrácia novinára problém, aj keby vôbec nesúvisela s vraždou. Rovnako sa mu nepáči, že ak vypovedal v danom prípade jeden novinár, lustrovaných bolo oveľa viac novinárov. Lustráciu má v súčasnosti preverovať Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra pod dozorom prokurátora, čo potvrdila aj súčasná ministerka vnútra Denisa Saková.

Po výpovedi Gašpara prijala Generálna prokuratúra trestné oznámenie
Iniciátorom je poslanec Rajtár, ktorý poukázal na nezrovnalosť v Gašparovej výpovedi
Preverovanie lustrovania inšpekciou už potvrdila aj ministerka Saková

Zdroj: sme.sk │ Foto: Facebook, YouTube

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.