Na Slovensku sa už nechali zaočkovať milióny občanov, ktorí sa chcú čo najskôr vrátiť k bežnému životu. Po tom, ako vo svete začal zúriť delta variant, ktorý v Británií predstavuje 90 % nových prípadov, prichádzajú farmakologické firmy s treťou várkou.

Na Slovensku sa prvou várkou vakcín nechalo zaočkovať 2 109 443 občanov, kým druhou várkou 1 731 563 občanov. Ide teda o vysoké čísla a na očkovanie ruským Sputnikom sa zaregistroval aj minister financií Igor Matovič, ktorý to vysvetlil týmito slovami. Napriek tomu sa ale vo svete začal objavovať nový delta variant, ktorý už dorazil aj k nám.

Hoci je podľa škótskych úradov vakcína Pfizer účinná na 79 % aj proti novému delta variantu, táto farmakologická firma spolu s BioNTech začala pracovať na tretej várke vakcín špecializovaných práve na deltu. Uviedla to podľa CNBC vo svojom písomnom stanovisku.

Po tretej várke vakcíny by sa mali dosiahnuť najvyššie levely ochrany proti všetkým variantom koronavírusu.  „Delta je považovaná Svetovou zdravotníckou organizáciou za o 55 % prenosnejšiu ako bola alfa. Doposiaľ zhotovené záznamy ukazujú, že Pfizer je vysoko efektívny aj proti delte v prevencii pred horším priebehom a smrťou, no nemusí ochrániť aj pred miernym priebehom či šírením vírusu na ostatných,“ uvádzajú.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: cnbc.com │ Foto: Unsplash