Uplynulú sobotu zasiahol široku verejnosť šokujúci incident, v ktorom zohrávalo hlavnú úlohu len 11-ročné dievčatko. V trnavskom kostole malo absolvovať 1. sväté prijímanie, pričom rodičom ostatných detí mal mimoriadne prekážať fakt, že je Rómka.

Na sociálnej sieti Facebook sa koncom minulého pracovného týždňa objavil pohoršujúci status zúfalej matky, ktorej dcérka sa pripravovala na prvé sväté prijímanie. “Dobrý deň, viete mi niekto poradiť, kde podať sťažnosť na faru kvôli diskriminácii? Zajtra máme absolvovať, teda dcérka, prvé sväté prijímanie, dnes sme boli na spovedi a rodičia tých detí chcú, aby moja dcéra nesedela vpredu s ostatnými detičkami, že my ako rodina máme sedieť vzadu. Čo v takom prípade robiť?? Mám aj nahrávku,” zúfala si zhrozená žena.

Mame 11-ročnej Lucie mala totiž zavolať katechétka s tvrdením, že ostatní rodičia sa voči malej školáčke búria a svoju druhú cirkevnú sviatosť bude musieť absolvovať v zadnej lavici, mimo ostatných detí. Trnavčania totiž mali prísť za kňazom farnosti a pod nátlakom žiadať, aby rómske dievčatko sedelo na inom mieste, ako ich potomkovia. Mimoriadne hrubý rasizmus voči bezbrannému dieťaťu napokon ukončil župan Jozef Viskupič, ktorý uviedol, že ak farár pristúpi na hru dospelých, osobne bude sedieť s diskriminovaným dievčatkom v lavici na kolenách.

Rodičia detí však vidia celú vec inak a  k incidentu majú absolútne rozdielny názor, ako Luciina mama. „My sme nikdy nehovorili, že dieťa má sedieť vzadu. Pravdou je však fakt, že my sme si v piatok zobrali dovolenky s tým, že budeme upratovať kostol. Zaplatili sme, čo bolo treba a táto mamička sa na ničom nepodieľala. Prečo by mali mať takíto rodičia všetko zadarmo?“ uviedol pre Nový Čas Marián Praženka, jeden z nahnevaných rodičov, ku ktorému sa pridáva i ďalší, ktorý tvrdí, že rozhodne nešlo o rómsky problém. Ten mal nastať z dôvodu, že 11-ročná Lucia údajne neabsolvovala prípravu ako iné deti, pričom na prijímaní malo byť bez problémov aj ďalšie rómske dieťa. Ako uviedla polícia Slovenskej republiky, celým prípadom sa už začala zaoberať aj NAKA.

Zdroj: cas.sk