Počas primárnych Republikánskych volieb, ktoré Donald Trump zvalcoval ako obrovské, nezastaviteľné, oranžové tornádo, bola jednou z jeho najčastejších hlášok: “Vyhrávam vo všetkých prieskumoch!” A to hovoril aj vtedy, keď vyhrával o jedno, dve precentá, dokonca aj vtedy, keď remizoval, alebo prehrával. Efekt bol rovnaký. Ľudia ho počuli a vedeli, že niet inej alternatívy, než voliť práve jeho. Nikto iný aj tak nemá šancu. Prieskumy predsa neklamú, však?

[sociallocker]Ako to však vyzerá dnes? Konventy Demokratickej aj Republikánskej strany sú za nami a obe hnutia majú svojich kandidátov. Prvý si zvolili bývalú prvú dámu, bývalú senátorku a bývalú ministerku zahraničných vecí Hillary Clintonovú (a za viceprezidentského kandidáta senátora Tima Kaina z Virginie), druhý zasa biznismena, miliardára Donalda Trumpa (s ním na kandidátku postavili guvernéra Indiany, Mikea Pencea).

Podľa najnovších prieskumov z 29.-30.7. má navrch Clintonová. Súboj je však príliš tesný na to, aby si mohla vydýchnuť. V prieskume od Morning Consulting má bývalá ministerka 43% oproti Trumpovým 40% (štatistická chyba ±2%), kým v prieskume od Public Policy Polling 50% oproti 45% (štatistická chyba ±2,7%).

Z trojice predchádzajúcich prieskumov (22.-29.7.) si Trump pripísal víťazstvo len v jednom (o 2% pri štatistickej chybe ±4%).
Trump_vs._Clinton_nationwide.svg Podľa priemeru všetkých dostupných prieskumov je favoritom stále Clintonová, ale nálady voličov sa časom menia a rozdiel medzi ňou a jej oponentom sa zmenšuje (prípadne sa obracia v Trumpov prospech). V novembri pôjde teda o naozaj každý hlas a dá sa očakávať, že kampaň sa aj preto bude viac a viac vyhrocovať. Nanešťastie pre bývalú prvú dámu, práve vyhrotená kampaň a emócie môžu nahrávať do karát Donaldovi.

Foto: wikimedia.org, flickr.com[/sociallocker]