Je to priam neuveriteľné, no jedna z najúspešnejších domácich kapiel tento rok oslavuje štyridsiate výročie na hudobnej scéne. Rocková skupina Tublatanka má na Slovensku tisíce poslucháčov, pričom megahity Dnes, Pravda víťazí, Mama, Skúsime to cez vesmír alebo Šlabikár poznajú celé generácie.

Maťo Ďurinda, Juraj Topor a Peter Schlosser aktuálne finalizujú nový album a vyrážajú na výročné turné po celom Slovensku. Na scéne sú už neuveriteľných 40 rokov a za ten čas si získali srdcia fanúšikov doma aj v zahraničí od Dublinu cez Londýn, Chicago až po New York. „Veľmi sa tešíme na fanúšikov na výročných koncertoch k 40-tim rokom vzniku Tublatanky. Mnohí z nich pri nás stoja od vzniku skupiny, fandia nám toto dlhé obdobie a my si to vážime. Mnohí fanúšikovia pribudli až neskôr, keď sa dostali k našej hudbe alebo navštívili koncert. Najmladšími fanúšikmi sú dnes deti našich starých verných fanúšikov. Začínam si uvedomovať, že sme viacgeneračná skupina a to ma teší,“ prezradil líder Tublatanky Maťo Ďurinda.

Tublatanka vznikla v roku 1982 a o rok neskôr zahrala svoj prvý a úspešný koncert. Počas existencie vydala kapela jedenásť radových albumov a odohrala tisícky koncertov. „Roky ubiehali dosť rýchlo, ani sme si to nestačili uvedomiť a zrazu je tu štyridsiatka. Mnohé kapely sa za tie roky rozpadli alebo niekam stratili. Nás teší, že sme vydržali na hudobnej scéne a máme ďalšie plány aj veľmi dobrých fanúšikov. V začiatkoch kariéry našej kapely boli úplne iné časy. Boli sme radi, keď sme si zohnali zo zahraničia kvalitné hudobné nástroje, gitary, bubny, zosilňovače a mali svoju skúšobňu,” spomína Maťo Ďurinda. Ako dodáva, tešili sa na koncerty za minimálnu plácu, či dokonca zadarmo, taktiež keď mali možnosť nahrať album. Výnimkou nebola ani cenzúra textov, kým kariéru rozbehli bez sily sociálnych sietí a médií.

„Čaká nás dvanásť koncertov s veľkou zvukovou a svetelnou aparatúrou po slovenských mestách. Zahráme tie najlepšie piesne. Nemôžeme vynechať rockové odpaľovačky Pravda víťazí, Skúsime to cez vesmír, Žeravé znamenie osudu, Vo veľkej škole dní, ale zahráme aj Šlabikár štyri zo série piesní Šlabikárov, ktoré máme na každom albume a symbolizujú náš vývoj. Nebudú chýbať naše rockové balady Matka a Láska, drž ma nad hladinou. Odznie aj
protivojnový protestsong Svet v ohrození a ďalšie naše známe skladby,“ pozýva Maťo Ďurinda.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Foto: IG/tublatanka_official