Chorvátsko je pre Slovákov počas leta najobľúbenejšou a najdostupnejšou destináciou, pričom viac ako tretina domácich si od práce chodí oddýchnuť práve na toto miesto. Plánovanú dovolenku vám zrejme naruší nepríjemná správa, ktorou sa momentálne zaoberajú majitelia hotelov, barov či reštaurácií.

Je to iba nedávno, čo s odstupom pár dní vznikli dve videá, v ktorých boli zachytení dvaja žraloci. Jeden z druhu Mako sa objavil pri meste Makarskádruhý, zrejme modrý žralok, neďaleko Šibeniku. Oba druhy sú považované za človeku nebezpečné, a aj keď sa objavujú i v tejto oblasti, prekvapujúcim je fakt, že plávajú čoraz častejšie k pobrežiu.

Ak Slovákov neodradili žraloci v Jadranskom mori, zrejme ďalšia správa môže rázne zmeniť ich plány na dovolenku. Miestni zamestnávatelia majú totiž vážny nedostatok pracovnej sily. Tunajšia vláda určila kvóty na počet pracovníkov zo zahraničia, pričom ide o maximálne 15 611 zamestnancov, čím sa rozhodne nepokryje celý turistický sektor.

Nedostatok personálu tak vážne ohrozuje turistickú sezónu v súvislosti s ubytovacími kapacitami či reštauráciami. ,,Pred hlavnou turistickou sezónou je situácia s pracovnou silou kritická a otvorenie niektorých turistických zariadení, vrátane reštaurácií a barov, je ohrozené,” uviedol na tlačovke chorvátsky premiér Andrej Plenković. Mnohí majitelia už dokonca uvažujú, že neotvoria svoje pohostinstvá a budú sa snažiť zarobiť aspoň prenájmom niektorých izieb v ich dome.

Zdroj: vlada.gov.hr  |  Foto: Pixabay, YouTube, Facebook