Mária Kolíková po nástupe na pozíciu ministerky spravodlivosti vyhlásila, že je v súčasnosti nevyhnutná očista justície. Oznámila, že v blízkej budúcnosti plánuje urobiť veľké zmeny v súdnictve. V posledných mesiacoch tak pracuje na tzv. súdnej mape, ktorá čoraz viac vzbudzuje kritiku zo strany kolegov.

Ministerka spravodlivosti dlhodobo pracuje na reforme súdnictva, ktorá sa nazýva aj súdna mapa. Momentálne je k dispozícií tretia verzia návrhu, pričom sa v budúcnosti očakáva zrušenie štyroch okresných súdov v mestách Partizánke, Skalica, Bánovce nad Bebravou a Kežmarok. Z pôvodných 54 okresných súdov má zostať iba 30. Podľa návrhu Kolíkovej vzniknú iba tri obvody, pričom pre západoslovenský obvod má byť sídlom Trnava, Žilina bude zastávať stredoslovenský obvod a Prešov sa bude zaoberať východoslovenským obvodom.

Bývalá členka strany Za ľudí však tvrdo narazila, keďže ju v reforme nechcú podporiť jej koaliční partneri. Boris Kollár celý návrh považuje za ,,nepripravený, veľmi zlý a nezmyselný“. Hnutie Sme rodina je tak rozhodnuté upravenú verziu nepodporiť v parlamente. Olej do ohňa priliala aj jej exšéfka Veronika Remišová, ktorá odporúča kolegyni väčšiu odvahu. ,,Problém pre stranu Za ľudí je, že premenovanie súdov na pobočky nepovažujeme za skutočnú reformu justície,“ vyhlásila vicepremiérka.

Ku kritike sa pridal aj Igor Matovič, ktorý sa netají tým, že Kolíkovej už nejaký čas nedôveruje. Podľa jeho slov nebola reforma správne odkomunikovaná, a dokonca by očakával odstúpenie šéfky rezortu spravodlivosti, ak sa nepodarí presadiť tak rozsiahly zákon. Nie je žiadnym prekvapením, že so súdnou mapou nesúhlasí ani opozičná strana Smer-SD, ktorá avizovala, že môže dôjsť ku chaosu v súdnictve.

Rodáčka z Bratislavy našla podporu iba v strane SaS, ktorá sa stala jej novým útočiskom. ,,Považujeme za kľúčové, aby reformy, ku ktorým sme sa zaviazali v pláne obnovy, prešli v parlamente a neboli predmetom populistického vytĺkania politického kapitálu,“ povedal novinárom hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: FB/MS SR, Za ľudí, Úrad vlády SR