Rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku vyvolal medzi laickou aj odbornou verejnosťou veľké vášne. K hlasovaniu senátu sa vyjadrila napokon samotná Ružena Sabová, no aj Daniel Lipšic či bezpečnostný analytik Radovan Bránik.

V Pezinku padol rozsudok o nevine Kočnera a Zsuszovej, no stále neutíchajú horlivé reakcie novinárov či verejnosti. DenníkN priniesol aj znepokojivú informáciu o tom, že v senáte mali panovať veľmi zlé vzťahy a že pri rozhodovaní mali údajne Matel a Stieranka prehlasovať predsedníčku Sabovú, čo by bola neobvyklá situácia.

Tá sa napokon rozhodla verejne vyjadriť, pričom poprela predchádzajúce tvrdenia a médiám poslala odkaz prostredníctvom predsedu ŠTS Jána Hrubalu. “Predsedníčka senátu JUDr. Ružena Sabová mi dňa 07.09.2020 oznámila, že „medializované informácie o hlasovaní sudcov o rozsudku, ktorý bol vyhlásený dňa 03.09.2020, sú nepravdivé,” uviedla podľa portálu Aktuality hovorkyňa Katarína Kudjaková so slovami, že takéto špekulácie zasahujú do osobného aj profesného života sudcov. Ak by boli informácie o hlasovaní zverejnené DenníkomN naozaj nepravdivé, znamenalo by to, že Sabová teda v skutočnosti hlasovala za nevinu obžalovaných.

Informácie o tom, ako hlasujú sudcovia senátu, sú ale tajné, hoci musí o nich existovať oficiálna interná zápisnica. Krátko po vynesení rozsudku sa vyjadril aj advokát Daniel Lipšic, ktorý uviedol, že časť senátu nepresvedčil, čím rovnako naznačil rozpor v rozhodnutí senátu. “Som presvedčený o tom, že obžaloba ponúkla takú sieť nepriamych dôkazov, ktorá postačovala na rozhodnutie o vine, no pre časť senátu nepostačovala.” Zároveň dodal, že viacerí novinári vedeli už deň vopred, “kam smeruje rozhodnutie súdu”, a s týmto oboznámil aj pozostalých rodičov.

Po vyjadrení Sabovej a Lipšica sa na sociálnej sieti rozhodol zareagovať aj bezpečnostný analytik Radovan Bránik, ktorému sa nepozdáva vynášanie výsledkov hlasovania z tajných zápisníc. “Advokát poškodených Daniel Lipšic verejne priznal, že o výsledku hlasovania senátu vedel už deň pred vynesením rozsudku a v tomto zmysle informoval aj rodičov zavraždeného. Hrubala – šéf špeciálneho súdu – na tlačovke po vynesení rozsudku pritom vyhlásil, že informáciou o hlasovaní senátu sám nedisponuje a ani nesmie a už určite ničím takým nesmie disponovať ktokoľvek iný okrem členov senátu,” uviedol v dlhom statuse. Na to mu ale oponoval samotný Lipšic: “Nikdy som nepovedal, že som vedel, ako senát hlasoval. Nikdy som v uvedenom zmysle teda ani neinformoval mojich klientov. Vždy som tieto úvahy – naposledy v rozhovore v NČ – označil za klebety, keďže hlasovanie senátu je tajné,” odpovedal.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: aktuality.sk, Facebook/Radovan Bránik │ Foto: YouTube/SME