V piatok zasadol súd, na ktorom sa pojednávalo o obžalobe Mariána Kotlebu, ktorý daroval trom rodinám šek v hodnote 1 488 eur. Politik na pojednávanie nedorazil a prokurátor navrhol jeho zatknutie.

Marián Kotleba odovzdal pred rokmi trom rodinám šek, ktorý bol vypísaný na sumu 1 488 eur. V októbri minulého roka na predsedu ĽSNS podal prokurátor obžalobu s tým, že sumu považuje za neonacistickú šifru. V piatok sa malo konať súdne pojednávanie v tejto veci, no Kotleba sa pre povinnosti ospravedlnil a do súdnej siene nedorazil. Jeho strana rovnako čelila zrušeniu, no napokon súd rozhodol v prospech ĽSNS. Na súde už pritom vypovedal aj český znalec z oblasti fašizmu, nacizmu a neonacizmu Jan Uhlíř, ktorý potvrdil, že číslo 1 488 je známa neonacistická šifra.

Kotlebov obhajca Rosina podľa informácií DenníkaN uviedol, že Kotleba nedal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti, keďže sa cíti nevinný a chce sa obhajovať, a tak sudkyňa Ružena Sabová odročila jednanie na 28. a 29. mája. Následne by mal vypovedať aj historik Jakub Drábik, ktorý je autorom knihy Fašizmus. Prokurátor Tomáš Honza ale považuje Kotlebovo správanie za obštrukciu a na súde vyriekol ostré slová.

Súd by mal zvážiť uloženie poriadkovej pokuty,” znel návrh. Rovnako navrhol a nechal na zvážení súdu vydanie príkazu na zatknutie Kotlebu, aby sa zabezpečila jeho účasť. Hoci ho obhajcovia ospravedlňovali so slovami, že si musel plniť poslanecké povinnosti, keďže sa rokuje o kríze spôsobenej ochorením COVID-19, prokurátor mal iný názor: “Pandémia fašizmu je tiež nebezpečná, nielen pandémia COVID-19.”

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dennikn.sk │ Foto: RTVS