Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) informovala, že 15. februára bude štrajk na základných a stredných školách prerušený. Do hry však teraz vstupujú univerzity.

[sociallocker]

Ohrozený letný semester

Začiatok letného semestra na vysokých školách je naplánovaný na 15. februára. Semester sa však podľa všetkého na niektorých školách nezačne. Iniciatíva vysokoškolských učiteľov (IVU) včera vydala Vyhlásenie štrajkového výboru, kde naznačuje, že je jej morálnou povinnosťou zastať sa učiteľov základných a stredných škôl. „Žiadame, aby štátne orgány zareagovali na požiadavky kolegov z Iniciatívy slovenských učiteľov zodpovedne a korektne, bez demagógie a ohováračských kampaní.” Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že vysokoškolskí učitelia sú pripravení vstúpiť do neobmedzeného ostrého štrajku pedagógov a ostatných pracovníkov VŠ od pondelka 15. februára 2016, a to v prípade, že požiadavky ISU nebudú splnené.

Učiteľov neodradilo ani počasie
Učiteľov neodradilo ani počasie

Štrajk trochu inak

Štandardne prebieha každý štrajk prerušením práce. Štrajkový výbor si to však predstavuje tentokrát trochu inak a vo svojom vyhlásení uvádza: „Nechceme, aby naše prednáškové miestnosti, naše chodby, vestibuly a auly zostali prázdne. Počas štrajku chceme byť spolu so študentmi v škole. Namiesto riadnej výučby sa s nimi budeme stretávať na diskusných zhromaždeniach a ďalších sprievodných podujatiach, ktorých zjednocujúcou témou bude stav a perspektívy nášho školstva a spoločnosti vôbec. Chceme, aby vysoké školy počas štrajku žili duchom kritickej a otvorenej diskusie.“

Súčasná vláda nezasiahne

Podľa predsedu vlády Roberta Fica, by sa mali štrajkujúci učitelia vrátiť do škôl. Nie je pripravený splniť ich požiadavky a odvoláva sa na novú vládu, o ktorej rozhodneme už 5. marca v parlamentných voľbách. Otázkou zostáva, či a do kedy sú naši učitelia ochotní čakať.

Zdroj: Vyhlásenie štrajkového výboru Foto: Tomáš Morochovič [/sociallocker]