Od februára 2022 sa na ukrajinskom území bojuje, pričom v tom období sa rozdohlo po údajných neúspešných jednaniach Rusko zaútočiť. Od tej chvíle už hlavne Ukrajina získala nemalé finančné či materiálne dary, zatiaľ čo na Rusko bolo uvalených množstvo sankcií. I tak sa ale v túto chvíľu zdá, že Ukrajina nemôže vyhrať.

Zlyhanie letnej protiofenzívy, patová situácia na bojisku v kombinácii s odvrátením pozornosti Západu na Izrael a rastúce volanie po mieri sú tri hlavné problémy, ktoré v súčasnosti sužujú Ukrajinu. Bývalý britský dôstojník Richard Kemp pre The Telegraph napísal, že Kyjev už premrhal svoju najväčšiu šancu na víťazstvo.

Pomohli tomu médiá, vojenskí experti a západní politici. Západ zmenil letnú ukrajinskú protiofenzívu na mýtický konštrukt, ktorý mal úplne zmeniť dynamiku vojny. Protiútok mal priniesť významný prielom pre Kyjev na fronte a zraziť Rusov na kolená. Ale to sa nestalo.

Ukrajinci nedokázali zopakovať úspešnú protiofenzívu z minulej jesene. Hoci v posledných mesiacoch došlo na viacerých miestach frontu k miestnym prielomom, ruský obranný múr ako celok prežil.

Ukrajinci zároveň vedeli, že pred ďalším príchodom zimy musia Rusov dostatočne zatlačiť späť. A tiež tušili, že Západ im možno nikdy nepošle toľko zbraní a vojenského vybavenia ako pred spomínanou letnou protiofenzívou. Zlyhanie protiútoku je však len jedným z problémov Ukrajiny. Spomínaný dôstojník nie je jediný, kto si myslí, že je na čase pokúsiť sa o mier a ukončiť to “nekonečné” likvidovanie životov.

Eurovíziu vyhrala Ukrajina: TÝMTO emotívnym songom si podmanili divákov!

Zdroj: Prima News | Foto: Pixabay