Každý rodič, ktorý denne odprevádza svoje dieťa do školy, má strach, aby sa vrátilo domov v poriadku a s úsmevom na perách. Je tomu len zopár dní, čo sa Slovenskom začala šíriť informácia, ktorá vystrašila mnohých občanov.

Sociálnou sieťou Facebook sa začalo iba prednedávnom šíriť upozornenie, ktoré šokovalo množstvo vydesených rodičov žiakov základných i materských škôl. Polícia však všetko uviedla na správnu mieru a ako dôrazne upozorňuje na svojej oficiálnej stránke, treba si síce zachovať obozretnosť, no ide o hoax.

Vyjadrenie polície SR k únosom detí na Slovensku

„Policajný zbor v uplynulom období eviduje zvýšený nárast šírenia hoaxu o únosoch maloletých osôb na Slovensku. Jeho šírenie dosiahlo neúnosnú mieru. Tisícky občanov ho zdieľajú na sociálnych sieťach, vo vysokom množstve ho odosielajú Policajnému zboru a v niektorých prípadoch sa hádajú s príslušníkmi Policajného zboru o jeho pravdivosti.

Policajný zbor už niekoľkokrát dementoval hoax o únosoch detí prostredníctvom svojich sociálnych sietí. K únosom maloletých a mladistvých osôb na území Slovenskej republiky nedochádza. Najčastejšími dôvodmi ich nezvestnosti sú úteky z domu, úteky so starším partnerom a takzvané rodičovské únosy.

V minulosti sa objavilo niekoľko prípadov, keď maloleté osoby povedali svojim rodičom o osobách, ktoré ich mali volať do vnútra vozidla, avšak nikdy sa hrozba ani len pokusov o únos nepotvrdila. Napriek tomu Policajný zbor takéto prípady nikdy nepodceňuje a z bezpečnostno-preventívneho charakteru o nich informuje. Z toho vyplývajú občasné upozornenia miestnych obyvateľov, napríklad prostredníctvom obecného rozhlasu.

Policajný zbor žiada širokú verejnosť a médiá, aby šírili túto informáciu, ktorá bude zverejnená aj na našich sociálnych sieťach. Zároveň prosíme médiá, aby v súvislosti s touto témou nepoužívali formulácie „malo dochádzať k únosom“, prípadne „údajné únosy“.

Pripomíname, že šírenie poplašnej správy je trestným činom, za ktorý je možné uložiť trest až na dva roky, pŕipadne za istých podmienok až na osem rokov,“ dôrazne upozorňuje polícia Slovenskej republiky.

Zdroj: Polícia