Obrovská tragédia. Iba tak sa dá opísať dopravná nehoda, ktorá zarmútila celé Slovensko. Po zrážke kamióna s mikrobusom, zomrelo 8 ľudí – 1 šofér a 7 opatrovateliek, ktoré sa vracali domov z turnusu. Jednej z nich, 28-ročnej Júlii chýbalo do cieľa už len pár minút. Do redakcie sa nám ozvala jedna z opatrovateliek, ktorá popísala, v akých podmienkach cestuje väčšina žien, ktoré chodia opatrovať do zahraničia.

„Začína to tým, že vám deň pred odchodom zavolá šofér, či budete cestovať, či sa náhodou niečo nezmenilo,“ napísala pani Mária. Na úplnom začiatku je však podpis zmluvy v agentúre, ktorá si často dáva podmienku, že musia využívať dopravu, s ktorou agentúra spolupracuje. „V deň odchodu mi šofér volá približný čas odchodu. Keďže som z krajného východu, on musí, predpokladám, keďže dopravca sídli v Spišskej Novej Vsi, štartovať už predpoludním, aby okolo štvrtej bol u mňa. Nehovoriac o tom, že musí obehať celý východ, aby vyzdvihol aj ostatné opatrovateľky,“ pokračuje v opise pani Mária.

Z toho čo nasleduje potom behá mráz po chrbte. „Keď už sme plné auto, ideme smer Bratislava. Niekedy si pripadáme ako sardinky, nemáme miesto ani len na kabelku a čo je horšie, niekedy sa ani nevieme pripútať. Okolo pol jedenástej prichádzame do Bratislavy, kde si nás šoféri prekladajú do ďalších áut, podľa rozpisu, kde kto ide,“ pokračuje naša čitateľka s tým, že šófér, ktorý šoféroval auto skrz celé Slovensko pokračuje takisto ďalej v jazde do Rakúska.

Pani Mária, ktorá takto v zahraničí pracuje už niekoľko rokov, opísala ako prebiehajú prestávky počas jazdy. „Prestávky, tie skoro vôbec nie sú, párkrát zastavíme na nejakej pumpe, šofér si dá kávu, niektoré ženy si zapália cigaretu. Ale je to individuálne. Počula som o prípade, kedy žena náhle potrebovala ísť na wc, šofér jej nezastavil a ona to jednoducho neudržala. Keď aj ide zhovievavý šofér, určite nemá toľko prestávok, koľko by skutočne potreboval. Ženy, ktoré sedia vpredu musia so šoférom neustále rozprávať, niekedy ho dokonca štípať, aby nezaspal,“ opisuje cestovanie jedna z takmer 50 000 žien, ktoré chodia opatrovať do zahraničia.

S podmienkami, v akých pracujú sú často nespokojní aj samotní šoféri. „V aute, vždy príde reč aj na to, ale systém je taký, dopravcovia tlačia na šoférov a keď aj neuposlúchnu, dostanú automaticky padáka. Verím, že toto nešťastie pomôže kompetentným osobám zamyslieť sa nad situáciou, a že sa niečo zmení,“ uzatvára svoju výpoveď pani Mária.

Foto: facebook.com