Prichádza dovolenková sezóna a tisíce Slovákov zatúžia po dovolenke, na ktorej si oddýchnu od hektických pracovných dní. Úrady v jednej z najnavštevovanejších európskych destinácií však varujú pred vážnou situáciou, ktorou je nebezpečná nákaza.

Slováci by mali prijať preventívne opatrenia, ak plánujú v najbližšej dobe navštíviť Grécko. Komáre totiž prenášajú smrteľný vírus, tzv. západonílsku horúčku. Grécke úrady sa tak venujú obmedzeniu nákazy a zdravotníci pracujú na programe pre zvyšovanie povedomia medzi domácimi, pričom letáky budú aj na letiskách pre turistov.

Západonílsky vírus je prenášaný komármi, ktoré sa nakŕmili infikovanou krvou voľne žijúcich vtákov. Typické príznaky ochorenia je horúčka, bolesti tela, predovšetkým hlavy, no môže dôjsť aj k smrti. Zvýšený výskyt vírusu sa objavil aj v Taliansku, Rumunsku a Srbsku.

„Vyskytlo sa dosť prípadov, aby sme vedeli, že je to teraz otázka verejného zdravia. Vírus sa etabloval v Grécku prostredníctvom sťahovavých vtákov a odporúčame, aby každý podnikol osobné ochranné opatrenia, ako napríklad nosenie dlhých rukávov, vyhýbanie sa plochám so stojatou vodou a používanie sietí proti komárom a repelentov. Rovnako ako v zime, keď predpokladáme vypuknutie chrípky, v lete musíme očakávať prípady Západonílskej horúčky. Musíme byť pripravení,” vyhlásila na tlačovke pracovníčka úradu verejného zdravotníctva Danai Pervanidou.

Turisti by tak mali nosiť radšej dlhší rukáv, používať prípravky na odpudzovanie komárov a poriadne zatvárať okná či skontrolovať sieťky proti hmyzu. Situácia je nesmierne vážna, keďže minulý rok bolo nakazených viac ako 300 ľudí, pričom 50 ľudí nakoniec v dôsledku vírusu zomrelo.

Počet nakazených ľudí sa stále zvyšuje

Zdroj: theguardian.com  |  Foto: Pixabay, Facebook, YouTube