Ústavný súd sa v posledných dňoch intenzívne zaoberal sprísneným režimom na hraniciach, keďže vyvolal rozpory v spoločnosti. Situácia sa týkala mnohých občanov, ktorí denne pendlujú medzi Slovenskom a susednou krajinou. Určite ich najnovšia zmena poteší.

Sudcovia ústavného súdu 13. júla pozastavili účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, podľa ktorej sa výrazne sprísnil režim na hraniciach. Zaočkovaní mohli cez hranice prechádzať bez problémov, i keď boli vakcinovaní iba prvou dávkou očkovacej látky.

Nezaočkovaní museli absolvovať neustále testovanie hradené z vlastných peňazí, a taktiež ich čakala povinná karanténa. Nastavené pravidlá však majú porušovať ústavu v súvislosti so základnými právami a slobodami. Ústavný súd tak oficiálne zastavil kontroly na hraniciach aj povinnú karanténu, pričom sa odvoláva na práva občanov.

Obnovila sa tak vyhláška z júna, ktorá sa riadi cestovateľským semaforom rozdeľujúcim krajiny na zelené, červené a čierne. Stále je otázne, ako na rozhodnutie súdu zareaguje vláda, no rozhodne musí rešpektovať postoj sudcov a neobmedzovať slobodu občanov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: slovensko.hnonline.sk  |  Foto: prezident.sk, Polícia SR