Česká novinárka Pavla Holcová dlhší čas spolupracovala so zavraždeným Jánom Kuciakom na odkrývaní pôsobenia mafie na Slovensku. Mladého novinára to stálo život, a preto Holcová požiadala o policajnú ochranu. Prelomila mlčanie a prezradila, aké spôsoby ochrany využíval na šifrovanie komunikácie.

Pavla a Ján sa poznali približne 5 rokov a talianska mafia ‘Ndrangheta nebola ich prvá spolupráca. Podľa Holcovej slov bol Ján Kuciak veľmi plachý, no rovnako spoľahlivý a najmä opatrný. “Všetka naša komunikácia, keďže sme boli každý z iného štátu, prebiehala online, aj keď sme sa raz začas videli osobne. On normálne používal PGP kryptovanie všetkých mailov, na mobile sme si písali alebo volali iba cez Signal, cez normálny telefón sme vôbec nepreberali nič citlivého. Vždy sa riadil podľa zásad bezpečnosti,” povedala česká novinárka pre portál Aktualne.cz.

Holcová priznala, že pred časom dostali varovanie od svojich talianskych kolegov, ktorých zase varovali policajti v Taliansku, že sa zamerali na skutočne nebezpečných ľudí. Obaja vôbec netušili, že im môže hroziť nebezpečenstvo vo forme úkladnej vraždy, keďže drvivú väčšinu informácii zháňali po úradoch oficiálnou a verejnou cestou.

“Ján začal posielať na úrady žiadosti o slobodný prístup k informáciám. Vo formulári sa musí vypĺňať adresa trvalého bydliska. A oni veľmi pravdepodobne tých ľudí upozornili, že sa na ne niekto pýta. To je jedna z tých teórií, ako to mohlo byť. Začal sa pýtať na veľmi citlivé otázky”, uviedla Holcová. Česká novinárka však nakoniec povedala, že si nie je úplne istá, že za touto ohavnou vraždou stojí talianska mafia.

Zdroj: Aktualne.cz | Foto: YouTube, Facebook