Rusko pred niekoľkými hodinami zaútočilo na Ukrajinu a zasiahnuté boli viaceré oblasti. V Kyjeve obyvatelia hromadne opúšťajú svoje domovy a kolóny áut sa tvoria aj na hranici so Slovenskom, kam prichádzajú obyvatelia zo západu Ukrajiny. K vážnej situácií sa vyjadrila aj prezidentka SR a vláda.

Po útoku na Ukrajinu sú znepokojení aj slovenskí obyvatelia. Výbuchy boli zaznamenané i v oblastiach nie príliš vzdialených od našej krajiny. Analytici sa tiež obávajú vývoja a možných scenárov postupu Ruska. K napätej situácií na Ukrajine sa vyjadrila aj naša vláda po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR.

Ivan Korčok oficiálne odsúdil útok Ruska a na piatkovom mimoriadnom zasadnutí vlády plánuje navrhnúť pre Ukrajinu humanitárnu pomoc. O zvládnutí situácie ubezpečil premiér SR Eduard Heger: “Je to zo strany Ruska neospravedlniteľný barbarský čin, hrubé porušenie medzinárodného práva. Znova nám pred očami ožil ruský imperializmus v jeho agresívnej, militantnej podobe… Vláda ubezpečuje občanov na Slovensku, že spolu so spojencami v Severoatlantickej aliancii urobí všetky potrebné kroky na odvrátenie vojny, ktorá zasiahla nášho suseda,” uviedol.

Na sociálnej sieti prehovorila k občanom aj prezidentka Zuzana Čaputová: “Spoločné úsilie medzinárodného spoločenstva na odvrátenie vojnového konfliktu vyšlo nazmar. Prezident Putin sa rozhodol presadiť svoje neprijateľné teritoriálne a politické ambície cestou priamej vojenskej agresie. Zaútočil na slabšieho, ktorého jediným previnením je to, že chcel žiť mierumilovne, podľa svojich predstáv ako ostatné zvrchované národy,” napísala.

Čaputová zdôraznila, že Ukrajina má plné právo brániť sa a Slovensko stojí pri trpiacom ukrajinskom ľude. Obyvateľov ale ubezpečuje o vyriešení a všetkých vyzýva k zachovaniu pokoja: “Hoci je ozbrojený konflikt v blízkosti našich hraníc, naša územná celistvosť a bezpečnosť nie je v priamom ohrození. Slovensko je súčasťou západnej civilizácie, členom Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie…. Zachovajme si, prosím, aj v tejto ťažkej situácii pokoj a chladnú hlavu. Nenechajme sa vyprovokovať, nepodliehajme dezinformáciám a zomknime sa!” dodala.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Zuzana Čaputová │ Foto: YT/The Telegraph, HNtelevízia