V sobotu (23. júla) sa v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí koná Dúhový pochod na podporu LGBTI komunity, ktorého sa zúčastňujú tisíce Slovákov z celej krajiny. Okrem ministerky spravodlivosti ich podporila aj samotná prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá má pre spoločnosť silný odkaz.

Dúhový pochod, ktorý bol zorganizovaný na 23. júla v centre Bratislavy, podporilo okrem množstvo celebrít aj viacero tvárí domácej politickej scény. Kým udalosťou prítomných sprevádza Veronika Cifrová Ostrihoňová, povzbudivé slová venovala komunite prostredníctvom sociálnej siete aj Jana Bittó Cigániková, pričom priamo na Pride vystúpil s príhovorom podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka.

Zatiaľ čo Mária Kolíková citovala skladbu Petra Nagyho Láska je tu s nami, viceprimátorka mesta Bratislava Tatiana Kratochvílová odkázala Slovákom, aby sa naučili vnímať rôznorodosť a učili sa s ňou pracovať. Pochodu sa zároveň ako hudobný hosť zúčastnila aj aktuálna Superstar Adam Pavlovčin, kým na pódiu vystúpil i štátny tajomník ministerstva kultúry Radoslav Kutaš.

Svoj postoj voči udalosti napokon zdieľala na sociálnych sieťach aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá komunite vyjadrila svoju podporu. “Patríte k LGBTI komunite, no zároveň ste naše deti, príbuzní, susedia, spolužiaci, kolegovia. Pracujete v každej jednej profesii vrátane školstva, zdravotníctva či sociálnych služieb. Ste tu doma a problém nie je s vami, ale s tými, ktorí si z vás robia terč pre naplnenie svojich politických cieľov. Slovensko potrebuje aj váš talent a hodnoty, ktoré tvoríte,” uviedla hlava štátu.

Ako zároveň dodala, nedávno sa stretla s úspešným startupistom, učiteľkou a odborníčkou na vzdelávanie detí a medzinárodným párom, ktorý sa po dvanástich rokoch odsťahoval zo Slovenska. “Rozprávali sme sa o tom, aké je to byť lesbou či gejom na Slovensku. O šikane a pocitoch menejcennosti, s ktorými sa musia vyrovnať mladí ľudia, o strachu o svojho partnera alebo dieťa, či o chýbajúcich verejne známych vzoroch. Aj pre mňa bolo poučné doplniť si obraz o tom, ako rozmýšľajú nad tým, prečo ostať alebo neostať na Slovensku,” priznala Čaputová, ktorá zároveň apelovala na občanov: “Prajem si, aby sme si k sebe hľadali cestu, viedli dialóg bez invektív a našli spôsob, ako môžeme na Slovensku spolu žiť.”

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Zuzana Čaputová