Keď sa na Slovensku rozpútali obrovské protesty vo všetkých krajoch, nikto netušil, že už o rok čaká rovnaký scenár aj Českú republiku. V Prahe sa nahrnulo do ulíc približne 120-tisíc nespokojných Čechov. Babiš si ale z toho ťažkú hlavu nerobí, a dokonca vysmial Slovákov.

Slovensko zachvátili masívne protesty v roku 2018 po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Na povrch vyplávali škandalózne informácie o prepojení vlády na taliansku mafiu, ako aj ďalšie znepokojivé informácie. Nikto však vtedy ešte ani len netušil, že o rok sa situácia zopakuje aj u susedných Čechov.

V utorok sa totiž na Václavskom námestí v Prahe zišlo približne 120-tisíc ľudí, čo je najväčšia demonštrácia od čias Nežnej revolúcie. Protestujúci žiadali odstúpenie premiéra Andreja Babiša, ktorý momentálne čelí škandálu v kauze Čapí hnízdo pre podozrenie zo zneužitia eurofondov. Rovnako sa však protestujúci domáhajú aj nezávislosti justície a žiadajú odstúpenie Benešovej. Novou ministerkou spravodlivosti sa totiž stala práve Marie Benešová z hnutia ANO, pod ktorú spadajú sudcovia aj prokurátori rozhodujúci o Babišovej kauze.

Veľké haló však na pražskom proteste vyvolal aj následný Babišov výrok na adresu demonštrácie: “Započul som, že sa na Václavskom námestí objavil aj šéf demonštrácií zo Slovenska (Juraj Šeliga, pozn. red.). Takže usporiadatelia možno očakávajú, že to dopadne rovnako ako tam. Lenže my nie sme na Slovensku. Sme v Česku. Nie je žiadny dôvod na to, aby padla vláda,” vysmial sa Slovákom český premiér pre iDnes. Reč však v Prahe naozaj predniesol aj Juraj Šeliga, ktorý podporil český ľud a vyslal jasný odkaz: “Hanbím sa za to, že Andrej Babiš je rodákom zo Slovenska.” Protesty organizuje iniciatíva Milion chvilek na čele s Mikulášom Minářom a ďalšie sú naplánované na 11. a 23. júna.

Zdroj: idnes.cz │ Foto: Facebook/Prague Morning, Andrej Babiš, YouTube/Milion Chvilek