V Európe, a teda aj na Slovensku, môže podľa vedcov v najnovšej štúdií dôjsť už onedlho k výraznej zmene klímy. Všetko sa môže zmeniť jediným okamihom, pričom nebezpečný úkaz je už teraz len neďaleko od svojho bodu zlomu. Na čo sa musíme pripraviť?

Pre súčasné počasie je dôležité zachovanie stability významného prúdu v Atlantickom oceáne, pričom jeho súčasťou je aj Golfský prúd. Vedci, ktorí publikovali pred pár dňami novú štúdiu v odbornom časopise Nature, však varujú, že stabilita prúdu je ohrozená a môže dôjsť k jej kolapsu.

Prúdenie je totiž aktuálne najslabšie za posledných 1 600 rokov a mohlo by aj naďalej slabnúť. „Naše zistenia podporujú hypotézu, že oslabenie atlantickej cirkulácie nie je len kolísaním alebo lineárnou reakciou na zvýšené teploty. Ale pravdepodobne znamená, že sa blíži ku kritickému prahu. Keď ho prekročí, systém prúdenia sa môže zrútiť,“ uvádzajú vedci.

V prípade kolapsu prúdenia by išlo o jeden z nezvratných klimatických bodov a ovplyvnil by počasie celého sveta. V Európe by sa prejavil silnejšími búrkami a aj výrazným ochladením. Takéto zmeny by sa nedali následne napraviť ani výrazným znížením emisií v ovzduší.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: nature.com  │ Foto: YT/CGTN Europe, Science Insider