Podľa údajov slovenských cestovných kancelárií sa v roku 2023 konečne dostali čísla vyjadrujúce počet dovolenkárov v zahraničí na úroveň spred pandémie a rok 2024 vyzerá pre nich opäť veľmi sľubne. I keď sa musia prispôsobovať prioritám zákazníka.

Ak by sme sa niekoho opýtali, v ktorej krajine bolo v roku 2023 najviac Slovákov na dovolenke v letnom období, asi by najviac z nich tiplo Chorvátsko či Taliansko. Tieto odpovede sú síce pravdepodobné, predovšetkým to Chorvátsko, no čo sa týka organizovaných zájazdov, táto niekdajšia juhoslovanská krajina je len na 5. mieste s priepastným mankom oproti víťazovi. Tým sa stalo suverénne Turecko.

V Turecku bolo organizovane až 209 330 Slovákov, v Grécku viac ako 114 tisíc, v Egypte 81 tisíc a o pár stoviek viac ako v Chorvátsku bolo Slovákov aj v Tunisku. V TOP 10 boli aj Taliansko, Cyprus, Bulharsko, Česko a Španielsko.

Oficiálne bolo v roku 2023 v zahraničí viac ako 800 tisíc cestujúcich zo Slovenska, reálne však odborníci hovoria o oveľa vyššom čísle. Tých 825 tisíc ľudí bolo totižto v zahraničí prostredníctvom organizovaných zájazdov cestovných kancelárií.

Avšak do Chorvátska, Talianska, Česka, no trebárs aj do Francúzska, ktoré nie je ani v TOP 10, ľudia cestujú vo veľkom “na vlastnú päsť”. Trebárs v Chorvátsku bolo organizovane v roku 2019 skoro dvakrát toľko Slovákov, v roku 2014 skoro trikrát viac a pred 15-20 ešte oveľa viac. Na rozdiel od trebárs roku 2010 je dnes oveľa jednoduchšie vydať sa na dovolenku do známych destinácií autom. Trebárs cez Booking alebo inú aplikáciu je schopný si dnes aj obyčajný človek zajednať ubytovanie behom pár minút.

Tomu prispôsobujú svoje stratégie aj “cestovky”, ktoré hľadajú stále viac možností uspokojenia zákazníka v exotickejších destináciach. Predsa len, do Turecka alebo Tuniska sa Slovák len tak autom zvyčajne nevyberie, nehovoriac o nejakom Madagaskare, Seychellách alebo Kube.

Zdroj: Štatistický úrad SR | Foto: Depositphotos