Vakcíny Sputnik V rozpútali na Slovensku tak ohnivú diskusiu ako medzi obyvateľmi, tak aj medzi politikmi, že došlo ku koaličnej kríze. Napokon o ňu prejavilo záujem niekoľko desiatok tisíc občanov, a tak ju budeme nútení predať či darovať iným krajinám. Na situáciu okamžite zareagoval Igor Matovič.

Na Slovensko dorazilo pred mesiacmi 200-tisíc dávok ruskej vakcíny Sputnik V. Konflikty ohľadne nedodanej dokumentácie či zaregistrovania v Európskej liekovej agentúre prispeli ku koaličnej kríze, pričom Igor Matovič si ju napokon sám nemohol aplikovať kvôli nutnému cestovaniu po európskych krajinách. Len nedávno sa však zaočkovaním so Sputnikom pochválil iný poslanec OĽaNO.

Keďže vakcínam vyprší v júli až v auguste expirácia, budeme nútení 160-tisíc nespotrebovaných dávok darovať či predať iným krajinám, predovšetkým na západný Balkán. Návrh podal minister zdravotníctva Lengvarský a vláda ho na stredajšom rokovaní odobrila. Doposiaľ sa pritom Sputnikom zaočkovalo 8-tisíc obyvateľov, kým ďalších 14-tisíc sa má podľa ministerstva nachádzať v čakárni.

Na situáciu už na sociálnej sieti zareagoval aj Igor Matovič: „Po 4-mesačnej antikampani by mnohí hlúpi ľudia boli veľmi radi, aby vakcína Sputnik expirovala a nemohla sa viac použiť. Aby som takejto prízemnej radosti zabránil … dal som Ministerstvu zdravotníctva kontakt na Argentínu, ktorá chce odkúpiť toľko Sputnika, koľko sme ochotní predať. Dôvod? Zatiaľ s ním majú najlepšie skúsenosti s najmiernejšími vedlajšími účinkami. Sputnik bola jediná vakcína, ktorou sa prípadne chceli zaočkovať mnohí ľudia, ktorí príliš neverili na Covid a boli proti očkovaniu. My, miesto toho, aby sme týmto ľuďom to umožnili, sme začali viesť podlú vojnu voči Sputniku. Výsledok? Títo ľudia už na očkovanie medzičasom kašlú … a, obávam sa, že hlupákom, čo voči Sputniku bojovali, sa ani svedomie neozve – keď spolu zistíme, že bez zaočkovaných Sputnikom kolektívnu imunitu nedosiahneme … a úplne zbytočne budú zomierať ďalší ľudia,“ napísal.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Igor Matovic │ Foto: YT/telKE