Sympatická žiačka Vaneska má len 12 rokov, no vo februári 2018 sa jej život obrátil naruby. Potom, ako jej lekári diagnostikovali zlyhávanie obidvoch obličiek rýchlym tempom, jej ostáva len odkázanosť na pomoc nemocnice a ľudí.

Vaneska Adamcová (12) zo Župkova (neďaleko Žarnovice) patrila až donedávna k obyčajným dievčatám, ktoré chodia do školy. Všetko sa však zmenilo vo februári 2018, kedy dostala virózu. Po ochorení jej totiž prišlo na hodine telesnej výchovy zle a od lekárov si spolu s maminou Martou (47) vypočula, že musí ísť do Levíc. Keď jej aj tu potvrdili vysoké hodnoty, skončila v Bratislave, kde jej stanovili zdrvujúcu diagnózu.

Vaneske zlyhávajú podľa informácii Plusky obidve obličky. Kým iným pacientom však životne dôležitý orgán odchádza postupne, niekedy v priebehu rokov, dievčatku vypovedajú funkciu enormnou rýchlosťou. Potom, čo jej klesol hemoglobín, musí chodiť na pravidelné dialýzy do Bratislavy každý pondelok, stredu a v piatok: “ Vtedy musíme vstávať o štvrtej ráno, chodí pre nás sanitka a v nemocnici potom ležím štyri hodiny. Je to veľmi ťažké, ale už som si zvykla. Potrebujem akútne darcu obličky, ktorý má krvnú skupinu nula. Verím, že sa nájde taký človek, ktorý mi pomôže,” dúfa Vaneska, ktorá tak žije celkom inak ako jej rovesníčky.

Dievčatko teraz nesmie prijímať veľa tekutín a okrem zníženého pitného režimu na pol litra denne si musí dávať pozor aj na jedlá s obsahom vody. Šikovná žiačka, ktorá musí dobiehať učivo popri behaní do nemocnice, má ale výborné výsledky. Učiteľky ju chvália za vzorný prístup a samé jednotky, hoci to nemá v živote ľahké. Vaneska teraz dúfa len v jedno. Že sa nájde darca obličky s krvnou skupinou 0. V prípade, že ste vhodným darcom, alebo poznáte niekoho v okolí, môžete sa obrátiť na mailovú adresu regiony@newsandmedia.sk.

Vaneska čaká na svojho darcu obličky

Zdroj: pluska.sk │ Foto: Facebok/Vaneska A., Marta A.