Nelegálne obchodovanie s drogami, autami, či dokonca ženami sa považujú za bežnú prax. V dnešnej dobe sa však podvodníci snažia vymaniť peniaze aj z obchodu s liekmi. Vďaka dobre premyslenému plánu si tak nielen finančne prilepšia, ale zároveň využijú pacientov, ktorí nutne potrebujú lieky.

Polícia vystopovala skupinu ľudí, ktorí v lekárňach skupovali staré lieky za vyšší obnos ako likvidačné spoločnosti. Podvodníci následne prelepili etikety a predávali ich na rôznych trhoch Európskej únie ako nové. Zadržaných bolo celkovo 13 osôb, pričom takýmto spôsobom mali pracovať od roku 2015.

Nenásytnosť kriminálnikov však bola čoraz väčšia, a dokonca vypisovali recepty na fiktívne osoby. ,,Využívali na to falšovanú dokumentáciu, vďaka ktorej im lekárnici predávali lieky,“ vysvetlila pre noviny.sk Barbara Szczerba, hovorkyňa polície. ,,Prakticky oklamali úradníkov, ale aj lekárnikov. Takto spôsobili škodu asi vo výške 2,5 milióna eur,“ doplnil kolegyňu Mariusz Ciarka, hovorca policajného prezídia.

Páchateľom momentálne hrozí až 15 rokov za mrežami, pričom sa podarilo zatknúť aj lídra celého gangu. Je však viac ako pravdepodobné, že sfalšované lieky sa mohli dostať i na Slovensko. ,,Áno, tieto lieky boli ďalej predávané v Poľsku, ale aj za našimi hranicami. Nemôžeme preto vylúčiť, že boli predávané aj na Slovensku,“ upozornil Ciarka.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: noviny.sk, sukl.sk   |  Foto: Pixabay