Zdražovanie elektriny, vysoké ceny emisií a neustále rastúca inflácia spôsobili vážne problémy ďalšej spoločnosti, tentokrát v Banskobystrickom kraji. O prácu má prísť 300 zamestnancov, no nemusí ísť o konečné číslo. Najnovšie správy o problémoch firmy nahnevali predovšetkým Richarda Sulíka, ktorý je presvedčený, že sa tomu dalo zabrániť.

Spoločnosť Slovalco v Žiari nad Hronom je jediným výrobcom hliníka na Slovensku. Aktuálna ekonomická situácia však donútila kompetentných v blízkej budúcnosti prepustiť 300 ľudí z celkového počtu 450. Firma spolupracuje aj so subdodávateľmi, v dôsledku čoho je ohrozených ďalších 2 500 pracovných miest. Situáciu v jedinej slovenskej hlinikárni nazval Richard Sulík katastrofou.

Minister hospodárstva mal dlhodobo navrhovať, aby sa uvoľnili financie z envirofondu, ktoré sú využívané aj v zahraničí. Zamestnávatelia by tak dostali priamu finančnú injekciu na pokrytie zvýšených nákladov na výrobu. ,,Bohužiaľ, stroskotalo to na zamietavom stanovisku ministerstva financií napriek tomu, že v envirofonde sa nachádza dostatok financií. Výsledkom je, že stovky ľudí skončia na úrade práce,“ uviedol Sulík v oficiálnom stanovisku rezortu hospodárstva.

Zasiahnuť mohlo aj ministerstvo životného prostredia, ktoré riadi Ján Budaj. Práve pod neho spadá zákon o obchodovaní s emisnými kvótami, a taktiež poskytnutie peňazí z envirofondu prijíma rezort životného prostredia spolu s rezortom financií. Samotný generálny riaditeľ spoločnosti Milan Veselý priznáva, že s finančnou kompenzáciou by boli aspoň na nule, no momentálne je už situácia neúnosná.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: economy.gov.sk  |  Foto: YT/OĽaNO, FB/Richard Sulik, Slovalco