Profesor imunológie varuje pred novým možným nebezpečenstvom. V prípade zmutovania predošlých variantov koronavírusu môže vzniknúť Covid-22 disponujúci vlastnosťami, ktoré by ohrozovali obyvateľstvo sveta ešte vo väčšej miere ako doposiaľ.

Podľa informácií TheSun profesor imunológie Sai Reddy upozorňuje na vznik možného mutanta koronavírusu s názvom Covid-22, ktorý by mohol spôsobiť ľudstvu ešte väčšie problémy ako doposiaľ. Mutáciou predošlých variantov, predovšetkým Delta, Beta a Gamma, existuje riziko jeho vzniku už v roku 2022.

Vedec pôsobiaci v Zürichu varuje, že nový vírus by mohol mať ešte nebezpečnejšie vlastnosti ako jeho predchodcovia. “Covid-22 by mohol byť ešte horší než to, čomu čelíme teraz. Ak by sa taký variant objavil, musíme ho rozoznať tak rýchlo, ako to len bude možné a výrobcovia vakcín musia vakcíny rýchlo prispôsobiť. Vznik tohto nového variantu je obrovské riziko. Musíme sa naň pripraviť,” uviedol.

V prípade, že by nový variant obsahoval aj tzv. “escape” mutácie, tie by mu pomáhali efektívnejšie unikať imunitnému systému a znižovať tak účinok aktuálne dostupných vakcín. To by urobilo podľa profesora vírus smrteľnejším, prenosnejším a lepšie sa uhýbajúcim imunite. “Bude to ďalšia fáza pandémie, keď Beta alebo Gamma začnú byť infekčnejšie, alebo keď Delta vyvinie escape mutáciu. To bude veľký problém pre nadchádzajúci rok,” dodal. Slovenský matematik zas varoval, že už onedlho sa veľká časť Slovenska ocitne opäť v čiernych farbách.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: the-sun.com │ Foto: YT/The News, ABC News