Slovensko sa momentálne zmieta v boji proti ochoreniu Covid-19, pričom aktuálne prebieha masívne očkovanie občanov. Kým prvú dávku vakcíny doposiaľ dostalo viac ako milión Slovákov, pol milióna ľudí absolvovalo už aj druhé podanie očkovacej látky.

V prípade, že ste sa zaradili do Čakárne na očkovanie a v týchto dňoch čakáte na svoj termín vakcinácie, vedzte, že vpichnutie látky so sebou prirodzene prináša aj prípadné vedľajšie účinky, ktoré sú však individuálne. Okrem bolesti v mieste vpichu môžete pociťovať i únavu, zvýšenú teplotu, bolesti svalov, hlavy či kĺbov, ale aj zimnicu. Všetky príznaky by mali ustúpiť do niekoľkých hodín až dní, a aj keď ide o očakávané reakcie, problém nahláste svojmu ošetrujúcemu lekárovi.

Ako sa správať po očkovaní?

Po zaočkovaní vždy bezodkladne informujte o svojom očkovaní svojho všeobecného lekára. Ukážte mu alebo zašlite kópiu záznamového lístka o očkovaní, aby v prípade výskytu vedľajších účinkov ich vedel správne posúdiť a poradiť vám.

Následne doprajte svojmu telu, aby sa vysporiadalo s vakcínou a vytvorilo si imunitu. Po očkovaní sa neodporúča v prvých dňoch vykonávať mimoriadnu fyzickú záťaž, a taktiež ani konzumovať alkohol. Prínosom je, ak si dožičíte dostatok spánku, oddych a kvalitnú stravu.

Čo robiť v prípade pociťovania vedľajších účinkov?

V prípade pociťovania bolesti alebo horúčky môžete použiť liek s účinnou látkou paracetamol, napríklad Paralen alebo Panadol. Ak u vás horúčka pretrváva dlhšie než 48 hodín, kontaktujte svojho všeobecného lekára, ktorý vám poradí s ďalším postupom.

V prípade, že sa u vás po zaočkovaní objavia vedľajšie nežiaduce účinky, nahláste ich Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Vedľajšie účinky môžete nahlásiť aj svojmu všeobecnému lekárovi.

Hlásenie podozrenia na vedľajší účinok môžete podať:

  • najefektívnejším spôsobom cez elektronický formulár na stránke ŠÚKLU >>>TU<<<
  • telefónnym oznámením na tel.č. +421 250 701 206 alebo +421 902 489 044
  • prostredníctvom svojho všeobecného lekára

Na Slovensku taktiež existuje infolinka o očkovaní, ktorú zriadilo ministerstvo zdravotníctva, pričom na čísle 0800 174 174 vám v čase od 8:00 do 20:00 zodpovedia všetky otázky k očkovaniu proti covidu-19.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: MZ SR, www.slovenskoproticovidu.sk