Medzinárodný olympijský výbor môže mať v súvislosti so zimnou olympiádou v roku 2030 a následne aj 2034 istý problém. Taký ešte nikdy v minulosti vlastne neriešil.

Aktuálne totižto podľa oficiálnych informácií stále nemá byť potvrdený jediný oficiálny kandidát na usporiadanie OH 2030. Tie v roku 2026 sa budú konať v talianskom Miláne, o tom, kde sa budú konať tie ďalšie, sa má rozhodovať 23. júla 2024 v Paríži.

Doposiaľ sa špekulovalo o dvojcifernom počte kandidátov, realita je iná. Niektoré krajiny či možnosti sa ukázali ako nepravdivé, ďalšie sa z ekonomických či iných príčin rozhodli prihlášku nepodať.

V súčasnosti predbežne počítajú s podaním prihlášky dva “subjekty”, a to “francúzske alpské mestá” a americké Salt Lake City, kde sa konali v roku 2002. Obaja títo možní kandidáti ale majú aktuálne riešiť podanie prihlášky s krajinami.

Okrem toho sa reálne špekulovalo o švédskom Are a dokonca sa minulý rok uvažovalo o možnosti, že ak sa nikto neprihlási, MOV osloví Saudskú Arábiu, kde sa v roku 2029 uskutočnia zimné ázijské hry vo “futuristickom” športovisku, ktorého cena je doslova astronomicka.

Zdroj: France24 | Foto: IG/dorothea_wierer, Depositphotos