Zápasy medzi Slovenskom a Českom sú aj tri desaťročia po rozdelení pikantné. Vo väčšine športov majú z dlhodobého hľadiska na vrch naši českí bratia, no určite si mnohí pamätajú na naše futbalové víťazstvo Na Letnej v úspešnej kvalifikácii na MS 2010 alebo na niektoré hokejové, trebárs na to 6:2 z MS juniorov v hokeji, ktoré sa hrali na prelome rokov 2023 a 2024.

Avšak náš azda najväčší spoločný duel sa mohol teoreticky odohrať v Bratislave v roku 2000. Práve na prelome mája a júna 2000 sa totižto na dvoch bratislavských štadiónoch, v Trenčíne a v Trnave hrali majstrovstvá Európy do 21 rokov, ktoré tradične pútajú pozornosť futbalovej verejnosti.

V tom čase sa ich zúčastňovalo len osem krajín a Slovensko malo istú účasť ako usporiadateľ, zatiaľ čo Česko sa na ne rovnako ako Taliansko, Turecko, Španielsko, Anglicko, Holandsko a Chorvátsko muselo prebojovať.

Šampionát sa hral vtedy “rýchlym” tempom, veď tímy odohrali len skupinovú fázu (dve skupiny po štyri tímy) a následne víťazi skupín hrali finále a druhí zo skupín o tretie miesto. Od roku 2002 sa už hrávalo i semifinále.

A práve preto sa najväčší česko-slovenský súboj nemohol uskutočniť, hoci Česi svoju skupinu vyhrali a my sme v tej našej obsadili druhú priečku. Od roku 2002 by to znamenalo “federálnu semifinálovú bitku”, takto sme sa museli zaobísť bez tejto pikantnej konfrontácie, ktorá by nepochybne vypredala štadión.

→ Na 2. strane si prečítajte, aké skvelé zápasy odohralo Slovensko a ktoré mená sa zaslúžili o náš veľkí úspech