Hoci sa pracujúce obyvateľstvo nešťastne prizerá na každoročné zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, nová zmena im zrejme pokojný spánok neprinesie. Neuveríte, dokedy budú musieť Slováci po novom pracovať!

Aj keď sa každoročne pracujúci ľud pozerá na pribúdajúci vek, ktorý musí dosiahnuť pre odchod do dôchodku, vláda nepoľavuje. Dokonca vo svojich zákonoch pritvrdila a kým doposiaľ sme prirátavali každoročne dni, odteraz to budú mesiace!

Počas minulého roka mohli do starobného dôchodku odísť všetci Slováci, ktorí dovŕšili vek 62 rokov a 76 dní a tento rok sa mal vek zvýšiť o ďalších 63 dní, teda na vek 62 rokov a 139 dní. Budúci rok sa však schéma úplne zmení. Kým doposiaľ sa vek odchodu do dôchodku počítal na základe priemernej strednej dĺžky života mužov aj žien, teraz nastanú veľké novinky, ktoré má na svedomí novela pochádzajúca z dielne strany Most-Híd.

Od januára sa bude dôchodkový vek zverejňovať päť rokov vopred, aby si mohli ľudia s časovým predstihom usporiadať záležitosti v práci aj rodinnom kruhu. Druhou obrovskou zmenou je posun dôchodkového veku o celé dva mesiace každý rok. To znamená, že v roku 2020 bude vek odchodu do dôchodku 62 rokov aj 8 mesiacov, a v 2028 to už bude vek 64 rokov. Je tak otázne, kedy sa dostanú do dôchodku dnešní mladí ľudia, ak sa nebude zohľadňovať priemerná dĺžka života, ale nastane automatické pripočítavanie 2 mesiacov každý rok.

Poslankyňa Irén Sárközy (Most-Híd) ale vidí v novele samé pozitíva: “Podarilo sa nám odstrániť nedostatky, ktoré v zákone boli veľmi dôležité. Nedostatkom bolo, že dôchodkový vek bol určený na roky a dni, po novom bude určený na roky a mesiace. Je to zapamätateľné, inšpirovali sme sa legislatívou okolitých krajín,” myslí si. Dopĺňa ju aj štátny tajomník rezortu práce Ivan Švejna (Most-Híd): “Budúci rok pôjdu ľudia do dôchodku o 3 týždne skôr, ako by išli, keby sme tento návrh nepredložili. A v roku 2020 pôjdu ľudia do dôchodku približne o 4 týždne skôr,” teší sa.

Zdroj: Facebook/Most Híd │ Foto: Pixabay