Tento rok je pre peňaženky našincov poriadne náročný. Okrem zdražovania energií totiž prichádza aj k navýšeniu cien jednej z najobľúbenejších potravín v slovenských domácnostiach. Jej hodnota sa zrejme vyšplhá na historické maximum a je viac než pravdepodobné, že ho dokonca prekročí!

Slovensko bolo kedysi zemiakovou veľmocou, vďaka čomu sa v minulosti predával kilogram zemiakov za 0,60 eura. To je však už dávno neaktuálne, keďže momentálne sa zdvihla cena na 0,95 eur. Vo všeobecnosti sa tak predaj pohybuje od 0,70 do 1,30 eura za kilogram.

Poľnohospodári sú totiž schopní vypestovať necelých 50 % úrody na spotrebu. Z tohto dôvodu sme nútení dovážať zemiaky z Francúzska, Českej republiky, Nemecka, Veľkej Británie či Holandska. Je tak zrejmé, že si zákazníci budú musieť za jednu z najobľúbenejších zelenín v našej krajine priplatiť ešte viac.

Ďalšie zvyšovanie cien predpokladajú aj obchodníci, ktorí sú nútení opäť siahať po potravinách zo zahraničia. ,,Nikto nechce, aby sa ceny zvyšovali, ale keď zemiaky nebudú, tak sa budú musieť. Zemiaky budú nielen drahšie, ale hlavne ich budeme musieť priviesť zo zahraničia, čo je pre Slovensko hanba,“ uviedol viceprezident Zväzu obchodu SR, Pavol Konštiak pre plusku.sk.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: Pixabay