Už tomu bude takmer štvrťstoročie, odkedy Slovenská republika a Česká republika tvorili jeden spoločný štát. Vtedy bez akéhokoľvek referenda, bez mienky a hlasu obyčajného človeka prišlo k rozdeleniu. Napriek tomu máme s Českom toho spoločného oveľa viac ako len minulosť…

Prvý československý štát vznikol po 1. svetovej vojne na sklonku roku 1918 a trval až do jari 1939. Počas 2. svetovej vojny sme boli rozdelení a zatiaľ, čo Slovensko sa stalo určitým spôsobom spojencom hitlerovho Nemecka, Česko ním bolo napadnuté a čiastočne obsadené. Od mája 1945 však takmer polstoročie boli naše krajiny opäť spojené do jedného celku.

Či chceme, alebo nie, Česko je naša najbližšia krajina, mnohí Slováci majú za riekou Moravou svojich príbuzných. Máme takmer spoločný jazyk, veď nikde inde sa tak dobre nedorozumieme. V Poľsku, Maďarsku či na Ukrajine sa možno dohovorí časť obyvateľov z pohraničných oblastí, v Rakúsku tí, ktorí vedia po nemecky.

S Českom máme taktiež spoločné niektoré športové súťaže. Spoločnú ligu v hádzanej či v boxe, skúšal sa aj československý pohár v iných športoch. Posledný návrh hovorí o spoločnom tíme na Svetovom pohári v hokeji. Samozrejme spoločné reprezentácie by mali väčšiu šancu uspieť, nielen v hokeji. Televízne show taktiež v posledných rokoch naberajú tento smer. Československo má talent, Československá superstar.

Aktivisti celé roky bojujú za obnovenie spoločnej republiky a mnohí umelci sa nechali počuť, že k Česku sú podvedome naklonení. Tublatanka, Inekafe, No Name, Konflikt, aj tieto skupiny vyhlasujú, že sa cítia ako československé, keďže hudobníci prežili detstvo či mladosť v spoločnom štáte…

Samozrejme, nájdu sa aj odporcovia, tí ktorí vidia v spoločnom štáte viac rozporov ako súdržnosti, tí, ktorí by si spoločný štát nevedeli predstaviť.