Ako zrejme viete, čierna vlajka je najvážnejžou výstrahou na plážach, ktorá znamená zákaz kúpania. Dôvodom môžu byť extrémne vlny, nebezpečný vietor, silné spodné prúdy či enviromentálne problémy.

Aktuálne majú problémy španielske pláže, kam na dovolenu ročne cestujú státisíce dovolenkárov z mnohých krajín sveta, nevynímajúc Slovákov či Čechov. Celkovo sa ich na zoznamy dostalo 48.

Skupina španielskej environmentálnej kampane vymenovala a zároveň zahanbila prímorské miesta. Vytiahla na ne rozsiahle problémy vrátane chemického znečistenia, morského odpadu, nadmerného rozvoja a vypúšťania odpadových vôd. Správu prináša portál The Sun. Až 16 z nich má čiernu vlajku v dôsledku rozliatia alebo nedostatkov v sanitačných systémoch, ďalšie v dôsledku rozvoja pobrežia, chemického, svetelného alebo hlukového znečistenia.

V zozname sú trebárs aj pláže na Ibize, Kanárskych ostrovoch, v blízkosit Alicante a v ďalších obľúbených letoviskách. Potupné čierne vlajky si niektoré pláže dokonca vyslúžili pre odpad v mori či trebárs čističky odpadových vôd, ktoré vraj prečerpávajú slanú vodu a ich objem končí čiastočne v mori.

Zdroj: The Sun | Foto: Dpositphotos