Zo zahraničia prišla varovná správa o jednom z liekov, ktorý je na trhu po celom svete. Je iróniou, že kvapky, ktoré mali pacientom pomáhať, im môžu spôsobiť fatálne následky a dokonca môže nastať smrť. Je preto mimoriadne dôležité, aby ste si skontrolovali domácu lekárničku.

Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu ochorení (ECDC) zverejnilo varovanie pred očnými kvapkami EzriCare a umelých sĺz od spoločnosti Delsam Pharma. Spomínané liečivo môže spôsobiť vzácnu baktériu pseudomonas aeruginosa. Tá je vo vysokej miere odolná voči bežným liekom.

K 14. marcu bolo evidovaných 68 pacientov v 16 rôznych štátoch USA, ktorí majú vážne zdravotné problémy. Z nich prišlo osem ľudí kompletne o zrak, štyria pacienti museli absolvovať chirurgické odstránenie oka a traja ľudia dokonca zomreli.

Pacienti začali mať rozmazané videnie, začervenanie v oblasti očí a následne aj žltý, zelený alebo číry výtok z oka. Mnohí sa sťažovali na pocity, akoby mali niečo v oku. Nebezpečné kvapky sa momentálne sťahujú z trhu. Na Slovensku sa daný liek nepredáva v lekárňach, no je možné objednať si ho cez internet.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: cdc.gov  |  Foto: FB/EzriCare, Depositphotos