Obľúbené horúce nápoje prešli testovaním, ktoré dopadlo katastrofálne. Viac ako tretina výrobkov totálne vybuchla a zistilo sa, že v čajoch si lúhujeme nielen pesticídy, ale dokonca aj nevytriedené jedovaté rastliny. Ktoré značky dopadli najhoršie?

Kvalita jednotlivých výrobkov je jednou z najdôležitejších kritérií pri rozhodovaní spotrebiteľa. Český spotrebiteľský magazín dTest však preskúmal 11 bylinkových čajov, ktoré skončili so šokujúcimi výsledkami. Veľkým očakávaním boli výsledky čaju poľskej spoločnosti Mokate, ktorá len pred pár mesiacmi čelila u našich susedov obrovskému škandálu. Kontrola našla v týchto výrobkoch značky Loyd Herbal Tea Mäta s brusnicou a bylinkami a Babička Ruženka Sedmoro bylín s echinaceou halucinogénne látky, ktoré pochádzajú z jedovatých rastlín. Problém dosiahol také rozmery, že výrobca musel stiahnuť tisícky balení z predajní po celom Česku. Opakovaný test však priniesol pozitívne výsledky, ktoré potvrdili nápravu chýb výrobcu.

Čaj Babička Ruženka Sedmoro bylín (bez echinacey) však znova prepadol a v laboratóriu v ňom namerali 5 druhov pesticídov, ktoré dokážu človeku poriadne uškodiť. Nadmerné množstvo týchto látok, ktoré sa v sáčkoch nachádza môže viesť k zlyhaniu pečene. Problémom však je, že pre výrobcov neplatí žiadny limit týchto látok a teda nemajú obmedzenia v tom, koľko pesticídov môžu do výrobkov pridať.

V rámci testu na halucinogénne látky totálne prepadol bylinkový čaj vyrábaný pre Tesco a to konkrétne Tesco Mix of Herbs. Odborníci varujú ľudí, aby sa tomuto výrobku vyhli, pretože sa v ňom zistila prítomnosť atropínu a skopolamínu, kvôli ktorým bol podaný už aj podnet na Štátnu poľnohospodársku a potravinársku inšpekciu. Toto však nie je jediným problémom tejto značky a našlo sa v ňom aj nepovolené množstvo pesticídov, ktoré môžu poškodiť nervovú sústavu.

Nepovolené a škodlivé látky do tela dostanete aj po vypití čaju Valdemar Grešík Sedmokvietok, v ktorom napočítali až 8 druhov pesticídov. To isté objavili aj v čajoch značky Loyd a Jančův čaj.

Najzarážajúcejšie je však to, že pesticídy sa objavili aj v detských čajoch a to konkrétne vo výrobku s názvom Zdravínek pre deti Dr. Popov. Škodliviny sa našli aj v čaji značky Apotheke, v produkte Detský bylinný čaj na bežné pitie, kde našli až päť druhov chemických prípravkov. Totálne najhoršie však dopadol v tejto kategórii Oxalis Naše byliny Detský čaj, cez ktorý sa do detského tela dostáva až 12 pesticídov.

Nie všetky testované čaje skončili zle a objavili sa aj príjemné prekvapenia. Veľmi dobrú známku si zaslúžia výrobky Herbal Infusion Alps Breeze, Teekanne Mountain Herbs, Sonnentor Děkuji Bylinný čaj a Jančův čaj Bylinná zmes, v ktorých sa nežiadúce a nebezpečné látky nenašli.

Zdroj: dTest | Foto: pixabay